Moto3 – 3. volný trénink

Sobotní program na okruhu Termas de Río Hondo zahájili svým třetím tréninkem jezdci kategorie Moto3. Teplota vzduchu byla 20°C, trať měla 22°C. Nad okruhem bylo zataženo.

Hned v úvodních minutách tréninku měl pád Kazuki Masaki. Japonský jezdec spadl v zatáčce číslo jedna, nic se mu nestalo a byl připraven pokračovat. Krátce poté spadli také Sergio García, Aleix Viu a Makar Yurchenko. Všichni tři spadli společně a odehrálo se to v páté zatáčce, García spadl na předek, když se snažil předjet Yurchenka a oba skončili na zemi. Viu už se nestihnul vyhnout jednomu z motocyklů ležících na trati a přepadl přes něj. U všech tří se naštěstí zdá, že z nehody vyvázli nezraněni. Nicméně Makar Yurchenko a Aleix Viu byli převezeni do medical centra na preventivní prohlídku.

Nejlepší čas třetího tréninku zatím držel Tatsuki Suzuki, který zajel 1:50,134. V celkovém kombinovaném pořadí zatím oproti pátku k žádné změně nedošlo, vedl John McPhee před Tonym Arbolinem a Niccolem Antonellim.

Dvacet minut před koncem vedl stále John McPhee, který ale dokázal svůj nejlepší čas vylepšit na 1:49,802. Na druhém místě se stále držel Tony Arbolino, třetí byl Niccolò Antonelli. Na čtvrté místo se posunul Jaume Masia a Top pět doplňoval Gabriel Rodrigo.

Šestnáct minut před koncem tréninku se do vedení posunul Gabriel Rodrigo, který zajel čas 1:49,799. Krátce poté ho na prvním místě překonal Tatsuki Suzuki, jehož čas měl hodnotu 1:49,557. Na druhé místo se zařadil Aron Canet.

Když do konce tréninku zbývalo deset minut, tak většina jezdců byla ve svých garážích a připravovala se na závěrečný souboj o postup do druhé části kvalifikace, do které postupuje prvních 14 jezdců. Jakub Kornfeil byl tou dobou na 21. místě a Filip Salač byl 23.

Sedm minut před koncem tréninku se začalo na trati opět něco dít. Jezdci postupně vyjížděli ze svých boxů na trať a očekával se závěrečný souboj o nejlepší časy a o postup do druhé kvalifikace. Čtyři minuty před koncem ale někteří projížděli boxovou uličkou, někteří další se dokonce zastavili u svých mechaniků.

Rychlé kolo rozjel Jaume Masia, který se nakonec zařadil na druhé místo. Pád měl ve čtvrté zatáčce Gabriel Rodrigo, do konce tréninku zbývaly tři minuty, takže to pro domácího jezdce nebyla dobrá zpráva.

Gabriel Rodrigo

Pořadí na prvním místě se pak několikrát změnilo, minutu a půl před koncem se na prvním místě usídlil Niccolò Antonelli. Na druhém místě byl Marcos Ramírez a třetí byl jeho týmový kolega Lorenzo Dalla Porta. Necelou minutu před koncem tréninku spadl Darryn Binder.

Spousta jezdců bojovala o Top 14 a mezi nimi i někteří favorité šampionátu. Romano Fenati se v závěru tréninku nacházel na 14. místě, tedy posledním přímém postupovém. Lídr šampionátu Kaito Toba byl dokonce až 15., ale ještě měl rozjeté jedno rychlé kolo. Toba nakonec zajel čas, který stačil na 8. místo, dobré kolo jel také Ayumu Sasaki, ale nakonec byl až 15.

Trénink nakonec vyhrál John McPhee s časem 1:48,959, druhý skončil Niccolò Antonelli, třetí byl Marcos Ramírez. Prvních 14 postupuje přímo do druhé kvalifikace, zbytek bude bojovat o čtyři další místa v první kvalifikaci. Mezi nimi budou také čeští jezdci, Jakub Kornfeil totiž skončil 18. a Filip Salač byl 21.

následující kapitola »Moto2 – 3. volný trénink