Moto3 – 1. volný trénink

Páteční program na okruhu COTA v americkém Austinu rozjeli závodníci třídy Moto3. Kvůli tomu, že se jede v USA, tak musíme samozřejmě počítat s časovým posunem, takže jezdci mají ráno, my odpoledne. Podmínky na trati jsou dobré, když je od rána polojasno s teplotou vzduchu 16°C a trati 19°C. V některých místech trati ale bylo docela dost špíny a za jezdci se hodně prášilo.

Po úvodním měřeném kole se do vedení dostal Enea Bastianini z týmu Leopard Racing, který zajel čas 2:25,198. Za něj se zařadil se ztrátou pouhých 0,019 s Philipp Öttl a třetí byl minulý vítěz závodu Marco Bezzecchi s rozdílem 0,465. Kuba Kornfeil byl jedním z prvních na trati, takže byl chvíli vpředu, ale jakmile jeho konkurenti dokončili své měřené kolo, propadl se vzad. Hned v dalším kole jelo více než deset jezdců na první místo, ale Enea Bastianini si dokázal udržet první pozici s časem 2:23.306. Philipp Öttl také zůstal druhý se ztrátou 0,695 s a Marco Bezzecchi ztrácel už přes vteřinu. Časy Jakuba Kornfeila nestačily na to, aby se zařadil mezi zbytek jezdců a byl vzadu zatím jako nekvalifikován.

Philipp Öttl měl od začátku dobré tempo, když v dalším kole opět posunul čas o více než půl vteřiny dolů s kolem 2:22,628. To si ale Enea Bastianini nechtěl nechat líbit a zajel čas 2:21,553. Během dalších kol šly časy dolů, ale Enea nadále udržoval první pozici. Ve svém 8. kole už stlačil čas pod 2:21 v hodnotě 2:20,843. Na druhé místo se zařadil jeho krajan Andrea Migno se ztrátou 0,156 s. Úvod tréninku se také vydařil Darrynu Binderovi, který se dostal na 3. místo se ztrátou 0,291 s. Jorge Martin se zařadil na 4. místo a Aron Canet uzavíral Top5, takže jsme měli na čele všechny hlavní favority. Kuba Kornfeil si zlepšil čas na 2:22,740 a zařadil se na 17. místo se ztrátou přes dvě vteřiny. To nastal čas, kdy postupně začínali jezdci zajíždět do boxů.

Ještě před zastávkou u mechaniků zajel Enea Bastianini čas 2:20,503 a potvrdil svou první pozici s náskokem téměř půl vteřiny – 0,496 s na druhého Andreu Migna. Darryn Binder z továrního týmu KTM byl stále třetí se ztrátou 0,631 s, Jorge Martin z týmu Gresini čtvrtý, když ztrácel 0,771 s, a Philipp Öttl doplňoval pětici nejlepších. Dále pak byli Aron Canet, Fabio Di Giannantonio, Niccolò Antonelli, nováček Denis Foggia z týmu VR46 a Lorenzo Dalla Porta, druhý jezdec týmu Leopard Racing, uzavíral Top10. Kuba Kornfeil byl s časem 2:22,740 na 18. místě a ztrácel 2,237 s.

Po druhém výjezdu na trať se nejvíce zlepšil Jaume Masia, který zajel čas 2:20,424, takže se dostal na první pozici. Krátce poté si zlepšil čas Aron Canet a dostal se na druhé místo se ztrátou jen 0,030 s. Enea Bastianini tak rázem klesl na třetí pozici. Za něj se zařadil Jorge Martin s rozdílem 0,139 s. Hned v dalším kole se dostal na první pozici Marco Bezzecchi s časem 2:20,209. Jeho týmový kolega Jakub Kornfeil se také zlepšoval, ale jeho nejlepší čas byl 2:22,672, takže byl až na 22. místě. Několik jezdců vyjíždělo až za obrubníky, takže jim byly časy smazány. Mezi tím se do čela tabulky dostal Jorge Martin s časem 2:20,005, takže už to nebylo daleko od pokoření hranice 2:20.

Vítězem tréninku je nakonec Jorge Martin, který v předposledním kole zajel čas 2:20,005. Enea Bastianini, který většinu tréninku vedl, se nakonec musí spokojit s druhou pozicí a ztrátou 0,140 s, i když v posledním kole zajel svůj nejlepší čas. Stejně na tom byl i Andrea Migno, který i přes zlepšení skončil třetí s rozdílem 0,146 s. Marco Bezzecchi dobře navázal na vítězství v Argentině a ukončil trénink na 4. místě se ztrátou 0,204 s. Aron Canet doplnil pětici nejlepších. Jaume Masia obsadil místo šesté, Niccolò Antonelli skončil sedmý, Philipp Öttl osmý, Fabio Di Giannantonio devátý a John McPhee uzavřel desítku nejlepších a je zároveň poslední ve ztrátě do jedné vteřiny. Jakub Kornfeil trénink ukončil na 21. místě s časem 2:21,746.