Moto3 – 3. volný trénink

Sobotní program třetí Grand Prix letošní sezóny mistrovství světa silničních motocyklů rozjeli závodníci nejslabší třídy Moto3. Předpověď počasí se zatím nevyplnila a neprší. Je sice pod mrakem, ale trať je suchá a má 19°C, vzduch má 17°C.

Po úvodním rychlém kole se do čela tabulky dostal Darryn Binder, který se svou KTM týmu Ajo zajel čas 2:19,437. Na druhé místo se zařadil Aron Canet z týmu EG 0,0, který měl ztrátu 0,454 s. Jaume Masia má na této trati dobrou formu a po včerejším vydařeném tréninku začal třetím místem se ztrátou 0,614 s. Philipp Öttl zajel zatím čtvrtý nejlepší čas a Top5 prozatím uzavíral Fabio Di Giannantonio, za kterým byl jeho týmový kolega Jorge Martin, poslední ve ztrátě jedné vteřiny. Kuba Kornfeil začal s časem 2:21,321 a byl se ztrátou 1,884 s na 23. místě.

Darryn Binder hned v dalším kole zlepšil čas na 2:18,883 a udržoval si náskok přes půl vteřiny na Jaume Masiu. Jaume ale ve svém 4. kole zajel ještě lépe a s časem 2:18,787 se dostal do vedení. Při projíždění cílové rovinky se málem srazil s Johnem McPhee, se kterým jeli bok po boku. Trochu pomaleji se rozjel Enea Bastianini, který byl až na 17. místě.

Jaume Masia v pátém kole potvrdil svou vedoucí pozici novým časem 2:18,670. Na druhém místě se držel Darryn Binder se ztrátou 0,213 s. Philipp Öttl byl třetí s rozdílem 0,230 s. Na místo čtvrté se posunul Jorge Martin a pátý už byl Enea Bastianini. Dále pak byli Ayumu Sasaki, Lorenzo Dalla Porta, Tony Arbolino, Denis Foggia a Fabio Di Giannantonio. Kuba Kornfeil na tom zatím nebyl moc dobře, když byl na předposledním 27. místě s časem 2:21,321 a ztrátou 2,651 s. Jeho týmový kolega Marco Bezzecchi byl na 12. místě se ztrátou 0,855 s. To už se trénink dostal přibližně do své poloviny a po odjetých pěti až sedmi kolech závodníci zamířili do boxů. Několika jezdcům byly také časy smazány za přejetí obrubníků. Volnější trati využil Fabio Di Giannantonio, který získal pár pozic a byl sedmý. Do ztráty jedné vteřiny byl i třináctý Gabriel Rodrigo. Kuba Kornfeil se nakonec zlepšil, když ve svém 8. kole zajel čas 2:20,061, takže se posunul na 21. místo se ztrátou 0,751 s. Kousek před ním byli na 18. a 19. místě Kaito Toba a Adam Norrodin, kteří zajeli stejný čas v hodnotě 2:19,914.

Po druhém výjezdu na trať se okamžitě zlepšil Marco Bezzecchi, který zajel čas 2:18,310 a dostal se na první místo s náskokem 0,360 s na Jaume Masiu.

Necelých deset minut před koncem tréninku se začali jezdci postupně zlepšovat a Darryn Binder si zlepšil čas na druhém místě, když ztrácel jen 0,088 s. Na třetí místo se dostal Aron Canet s rozdílem 0,210 s a Jaume Masia rázem klesl na čtvrtou pozici. Top5 doplňoval Philipp Öttl, ale to měli jezdci před sebou závěrečná kola, ve kterých se vždy jezdí nejrychleji. Někteří se ještě krátce stavili v boxech.

Ke změně na prvním místě došlo šest minut před koncem, když Jorge Martin zajel čas 2:17,778. Hned v dalším kole si čas zlepšil na 2:17,573, takže si vedoucí pozici pojistil s náskokem 0,631 s. Jorge opět dokázal, že mu to v závěrech tréninků jde, stejně jako během včerejška. Za ním byl jeho týmový kolega Fabio Di Giannantonio a třetí Marco Bezzecchi se ztrátou 0,737 s. Lepší čas si zajel i Kuba Kornfeil, ale nakonec mu byl smazán za překročení limitů trati. Zatím byl na 14. místě s časem 2:19,238 a ztrátou 1,665 s.

Na rozdíl 0,227 s se k Jorgemu Martinovi přiblížil Enea Bastianini, který ve svém 10. kole zajel čas 2:17,800 a zařadil se na druhé místo. To do konce tréninku zbývaly necelé tři minuty a více než deset jezdců se rozjelo do svých dnešních nejrychlejších časů.

Vítězem tréninku je nakonec Lorenzo Dalla Porta, který ve svém předposledním kole zajel čas 2:17,499. Tento čas je ale pomalejší než včerejší nejlepší čas Jorgeho Martina. Jorge dnes skončil na místě druhém se ztrátou 0,074 s. Jen o dalších 0,069 s skončil na třetím místě Fabio Di Giannantonio. Enea Bastianini obsadil místo čtvrté a Aron Canet doplnil pětici nejlepších. Na šestém místě skončil Marco Bezzecchi, Gabriel Rodrigo je sedmý, Tatsuki Suzuki osmý, devátý Philipp Öttl a Top10 uzavírá Darryn Binder. Kuba Kornfeil v závěru tréninku klesl až na 23. místo s časem 2:19,177 a ztrátou 1,678 s.