Preview

Letošní sezóna MotoGP má za sebou už dva závody a nyní mají závodníci docela napilno. Teprve v neděli dojeli svou Grand Prix v Argentině a nyní míří do amerického Austinu. Šampionát je zatím stále mimo Evropu, proto při sledování přenosů musíme počítat s časovým posunem.

circuit-of-the-americas

Okruh Americas, zkráceně COTA, se nachází poblíž Austinu v Texasu. Jde o technicky náročnou trať, která nabízí spoustu různých zatáček. Celková délka činí 5 515 m, je zde 11 levých a 9 pravých zatáček a šířka závodní dráhy je 15 m. Trať není jako spousta okruhů postavena na placce, ale nabízí převýšení 41 m a zejména kopec hned za startovní čárou je pro jezdce opravdu náročný. Nejdelší rovinka je dlouhá 1 200 m, což je nejdelší ze všech okruhů v kalendáři MotoGP.

Další specialitou, kterou vídáme právě na amerických okruzích, je to, že se jezdí proti směru hodinových ručiček. Na trati se střídají náročné brzdné úseky s pomalými i rychlými zatáčkami, často dochází i ke změně směru. Jízda je na tomto okruhu určitě zábavná, ale zároveň velmi náročná jak pro jezdce, tak pro nastavení motorky a také pro pneumatiky. Tak schválně co sem Michelin přiveze po velkém fiasku v Argentině.

MotoGP

Po dramatickém závodu na Termas de Río Hondo míří do Ameriky jako lídr šampionátu MotoGP Marc Marquez z týmu Repsol Honda. Marc se dokázal v náročném závodě skvěle prosadit a cílem projel s velkým náskokem. Díky zisku druhého pódiového umístění se dostal o vedení tabulky. Nyní očekává, že toto postavení upevní i v Americe, kde je velmi silný. Marcovi se na území tohoto státu vždycky dařilo a okruh Americas není výjimkou. Marc je zde jednoznačně nejlepším jezdcem, když zde ve všech závodech, které se tu jely, vyhrál, získal tři pole position a je také držitelem rekordů trati – nejlepšího kola i traťového rekordu. Loni zde zažil poměrně infarktovou kvalifikaci, kdy mu motorka přestala fungovat, přeskočil boxovou zídku, doběhl si pro druhou motorku a zajel nejrychlejší kolo. Jeho týmový kolega Dani Pedrosa loňský závod v Americe musel vynechat kvůli zranění, a tak ho čeká náročnější práce ve zvykání si na tento okruh, ale předloni zde dojel na druhém místě.

marc-marquez-argentina-motogp-2016

Největšími vyzyvateli jezdců Hondy budou bezesporu oba dva jezdci týmu Movistar Yamaha. Valentino Rossi dojel v Argentině druhý, čímž získal první letošní stupně vítězů, a drží i druhé místo v šampionátu. Vale i v loňském roce v Americe vystoupal na stupně vítězů, když projel cílem třetí. Jeho týmový kolega Jorge Lorenzo by na Argentinu nejraději zapomněl. Celý víkend se mu tam moc nedařilo a závod pro něj nakonec skončil po pár kolech, když spadl. Jorge se z vedení šampionátu propadl na 4. místo, odkud se chce samozřejmě zase vyhoupnout co nejvýš. V Americe se mu loni také moc nedařilo, když měl zánět průdušek a celkově mu nesedly ani podmínky na trati, které se neustále měnily kvůli počasí.

Skvěle rozjetý závod v Argentině pro oba jezdce továrního týmu Ducati nakonec skončil v poslední zatáčce. Oba dva mohli vystoupat na stupně vítězů a Andrea Dovizioso mohl být jen jeden bod za lídrem tabulky. Bohužel Andrea Iannone udělal v posledním kole obrovskou chybu a svého týmového kolegu srazil k zemi. Dovi do cíle ještě doběhl, ale zisk pár bodů proti dvaceti, které mohl za druhé místo mít, ho určitě naštvalo. Dovimu se loni dařilo i v Americe, kde dojel druhý. Andrea Iannone teď určitě ze všech stran slyší, jak závod zkazil. „The Maniac Joe“ vlastně nedokončil zatím ani jeden závod a na svém kontě má nulu, proto je potřeba už konečně závod dokončit a začít si budovat co nejlepší pozici v šampionátu.

Továrna Suzuki zatím v prvních závodech jen kvete. Pozice v tabulkách sice nevypadají tak dobře, ale z jejich projevu na trati můžeme vidět, že se jim daří a neustále posouvají svou GSX-RR víc dopředu. Maverick Viñales už mohl získat stupně vítězů, ale pár kol před cílem spadl. Přesto dostal u Suzuki pochvalu za konkurenceschopný výkon. Aleix Espargaro už také konečně našel na své motorce správný pocit, proto i jeho výkon byl pěkný, přestože hned v úvodním kole spadl. Loni v Austinu zajeli oba dva jezdci do Top10, když se umístili na 8. a 9. pozici.

Na závod v Argentině bude dobře vzpomínat i Aprilia. V náročných podmínkách dokázali oba jejích jezdci dojet v Top10, což je doposud nejlepší výsledek. V italské stáji si přesto uvědomují, že musí stát nohama pevně na zemi, ale přesto se jim stále daří postupně stahovat ztrátu na své soupeře a jejich nová RS-GP má spoustu potenciálu. Alvaro Bautista loni v Americe získal jeden bod za 15. místo a Stefan Bradl bohužel závod nedokončil, když spadl už po pár kolech závodu.

hector-barbera-pol-espargaro-argentina-motogp-2016

Nejlepším satelitním jezdcem je Pol Espargaro z týmu Monster Yamaha Tech3, který je na průběžném 6. místě. Pol má zatím dobře rozjetou sezónu a v porovnání s loňským smolným rokem předvádí silnější výkony. V Argentině mohl dokonce získat 4. místo, ale při souboji s Hectorem Barberou vyjel mimo trať, což ho zdrželo. Pol si bude chtít v Americe spravit chuť i za loňský závod, protože tam spadl už v úvodním kole. Největšími rivaly budou pro něj určitě Hector Barbera, který je v tabulce za Polem jen o jeden bod, a také jeho týmový kolega Bradley Smith. Zabrat by také měl Cal Crutchlow, který má na svém kontě stále nula bodů. Cala provází smůla a ani jeden závod zatím nedokončil. Svůj historický výsledek v Argentině zajel Eugene Laverty, který skončil čtvrtý, proto můžeme očekávat, že jeho motivace narostla a bude chtít opět bojovat o co nejlepší pozici.

Koho tipujete na vítěze třetího závodu? Hlasujte u nás v anketě na Twitteru ;-)

Moto2

Třída Moto2 nám stále víc přináší zajímavé závody, kde na čele bojuje vetší skupina jezdců. Vedoucím mužem šampionátu je Švýcar Thomas Lüthi, který sice v Argentině nedojel na stupních vítězů, ale pomáhá mu vítězství z Kataru. Jen pět bodů za ním je úřadující mistr světa Johann Zarco, který si právě po zkaženém závodu v Kataru na konto připsal argentinské vítězství.

moto2-motogp-argentina-2016-zavod-06

Nejsilnějšími soupeři obou dvou a také kandidáty na boj o titul jsou Sam Lowes, který je za Johannem jen o dva body, a také Franco Morbidelli. Franco bohužel v posledním závodě spadl, když najel na mokré místo v první zatáčce, ale předvádí, že má dobré tempo na to být stále na čele. Sam loni v Americe vyhrál, když si vyjel dvouvteřinový náskok na Zarca. Dobrý výkon zde předvedl i Alex Rins, který zde získal první stupně vítězů v Moto2, když projel cílem třetí.

Moto3

Vedoucím jezdcem třídy Moto3 je Brad Binder z továrního týmu KTM. Brad je jediným jezdcem, který dokázal v obou závodech dojet na stupních vítězů, proto má na svém kontě pětibodový náskok na druhého Niccola Antonelliho. Brad ale loni v Americe nebyl tak suverénní, když projel cílem na pátém místě.

Loňský závod v Americe vyhrál s náskokem přes 8 vteřin Danny Kent, který je ale už ve třídě Moto2. Výborný výkon zde předvedl Fabio Quartararo, který zde skončil druhý a dojel si ve své nováčkovské sezóně, podobně jako Rins, pro první umístění na stupních vítězů ve své třídě. Dobrý výkon loni předvedl i Enea Bastianini, který až do posledních metrů s Efrenem Vazquezem bojoval o stupně vítězů, o které přišel jen o dvě desetiny vteřiny. Samozřejmě, že spousta lidí bude sledovat i Khairula Idhama Pawiho, který bezkonkurenčně ovládl závod v Argentině.

zavod-moto3-motogp-argentina-2016-07

V Americe se loni docela dařilo našim závodníkům, když Karel Hanika projel cílem jako desátý a Jakub Kornfeil dojel hned za ním. Od Karla pravděpodobně takový výsledek nemůžeme teď čekat, protože jeho Mahindra stále na špičku ztrácí. Budeme ale věřit, že se mu podaří mezeru zase o nějakou desetinu stáhnout. U Kuby se naopak očekává větší boj na čele, protože zatím se mu daří dojíždět v Top10

Počasí si loni se závodníky docela zahrávalo. Po ránu byly velké mlhy, kvůli kterým byl celý nedělní program posunut, navíc bylo i mokro. Letos to vypadá dost podobně. V Texasu mělo být kolem 28°C, polojasno s občasnými přeháňkami. Na závodní neděli je dokonce hlášen déšť.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram