Moto2

V kategorii Moto2 získal v první polovině letošní sezóny nejvíce bodů Francesco Bagnaia z týmu SKY VR46. Italský jezdec patřil k favoritům už před sezónou, takže jeho výsledky zase tak velkým překvapením nebyly. Bagnaia tedy vede šampionát, na svém kontě má 148 bodů. Dvakrát letos startoval z pole position, vítězství si připsal v závodech v Kataru, USA, Francii a Nizozemsku. Do cíle dojel ve všech 9 závodech a ve všech závodech také dokázal bodovat. Jeho nejhorším umístěním je 12. příčka z Velké ceny Německa, tam ale po nehodě Pasiniho musel mimo trať, propadl se až téměř na konec závodního pole a potom předvedl dobrou stíhací jízdu.

Francesco Bagnaia

Dalším závodníkem, který dojel do cíle ve všech 9 závodech, je Miguel Oliveira. Také portugalský jezdec ve všech závodech bodoval, aktuálně má 141 bodů a v šampionátu se nachází na 2. místě. Také on a tým Red Bull KTM Ajo, pro který závodí, patřili před sezónou mezi favority. Oliveira letos získal vítězství v Itálii, k tomu má na svém kontě ještě další čtyři umístění na stupních vítězů. Jeho bodová bilance by možná mohla být ještě lepší, ale posledních několik závodních víkendů míval potíže se kvalifikovat do prvních dvou řad. Ne, že by snad zajel špatný čas, ale závodní pole je tak vyrovnané, že nebylo výjimkou, že Oliveira musel startovat až třeba z 17. místa. Jeho velkou výhodou jsou ale perfektní starty, kdy se hned v úvodních zatáčkách závodu dokáže posunout o mnoho pozic dopředu.

Miguel Oliveira

Třetí místo drží Alex Márquez. Márquez má 113 bodů, takže na dvojici před sebou už něco ztrácí, avšak může být vlastně docela v klidu, protože má bodový náskok na jezdce za sebou. Navíc jeho ztráta na první dva ještě není tak velká a stát se může cokoliv. Márquez si zatím letos nepřipsal žádné vítězství, ale na stupních vítězů se objevuje poměrně často. Letos už byl na pódiu pětkrát. Má dost vyrovnanou a konstantní sezónu, nedokončil jediný závod, zrovna jeho domácí v Jerezu. Ani mu příliš nevyšla Velká cena Německa, kde skončil až na 13. místě, ještě ho v závěru závodu stihl předjet Bagnaia, který se probojovával vpřed.

Alex Márquez

Na čtvrtém místě v pořadí šampionátu jezdců se nachází Márquezův týmový kolega z EG 0,0 Marc VDS Joan Mir. Španělský jezdec je loňským mistrem světa Moto3. Spousta lidí z motocyklového světa předpovídala, že do šampionátu vletí od prvního závodu a že vůbec nevadí, že bude nováček. Jeho začátek sezóny byl trochu rozpačitý, ale jak sezóna postupuje, tak se Mir rozjíždí opravdu skvěle a nebylo by velkým překvapením, kdyby v nějakém závodě druhé poloviny letošní sezóny dokázal vyhrát. Zatím získal třetí místo v závodech ve Francii a Itálii, byl druhý v Německu. V šampionátu má 95 bodů a suverénně vede pořadí mezi nováčky. V tomto pořadí jsou za ním pak Romano Fenati s 9 body a Joe Roberts se 2 body.

Joan Mir

Joan Mir

Nejlepší pětku v pořadí doplňuje Lorenzo Baldassarri. Italský jezdec má 93 bodů, takže je kousek za Mirem. Poslední dva závodní víkendy měl velkou smůlu a nepřipsal si žádné body. V Nizozemsku si jel pro druhé místo v cíli, ale najednou jeho zadní pneumatiku postihl defekt a jezdec týmu Pons musel do boxů. Závod pak dojel do cíle, ale daleko za body. V Německu to také vypadalo nadějně, avšak přišel pád a jeho letošní druhý nedokončený závod (ten první byl ve Francii). Baldassarri ale letos zažil i veselé okamžiky, třikrát stál na stupních vítězů, z toho v Jerezu se jednalo o vítězství. Do tohoto španělského závodu navíc startoval z pole position, což byla jeho úplně první pole position v kariéře.

Lorenzo Baldassarri

Z dalších jezdců určitě za zmínku stojí Brad Binder. Týmový kolega Miguela Oliveiry také před sezónou patřil k favoritům. Tým KTM Ajo ale prožíval trochu rozčarování v úvodu sezóny. Binder sice vždy pravidelně bodoval, ale pořád se nedokázal prosadit na stupně vítězů. Letos už získal pětkrát šesté místo, což sice ukazuje na jeho stálost a jsou za to dobré body do šampionátu, pro mistra světa Moto3 z roku 2016 to ale nebylo dostačující. Vše mu ale perfektně vyšlo v závodě na Sachsenringu, kde se radoval ze svého prvního vítězství v kategorii Moto2. Binder se nachází na šestém místě mezi jezdci a má 91 bodů, takže je v kontaktu s Baldassarrim i Mirem.

Brad Binder

Brad Binder

Velmi dobře mají rozjetou sezónu jezdci z týmu Dynavolt Intact. Xavi Vierge vybojoval druhé místo v Argentině a i další závody nejel vůbec špatně. Jeho nejhorším umístěním v cíli je 9. místo, bohužel také dva závody nedokončil. V šampionátu je zatím na 7. místě. Jeho týmový kolega Marcel Schrötter je hned o místo za ním. Německý závodník má také zatím dva nedokončené závody, jinak si vede velmi dobře. Už byl letos třikrát na čtvrtém místě, ale jeho premiérové umístění na stupních vítězů mu stále uniká.

Xavi Vierge

Xavi Vierge

Takovým zajímavým úkazem se může jevit Fabio Quartararo. Tento francouzský mladík byl před pár lety označován za nového Marca Márqueze, tato očekávání se ale (zatím) nenaplnila. Loni jako nováček si nevedl úplně špatně, letos ale jeho začátek sezóny ideální nebyl. Ve svém domácím závodě se sice probojoval do Top 10, jinak to ale bylo takové průměrné. Přišel ovšem závodní víkend v Katalánsku, Quartararo vybojoval svou první pole position, kterou v neděli dokázal proměnit ve vítězství. Hned následující závodní víkend v Nizozemsku pak přidal druhé místo. Nutno ale dodat, že na těchto dvou okruzích se mu dařilo také loni. V šampionátu je zatím 9. a má 73 bodů.

Fabio Quartararo

Kromě výše zmíněných jezdců (Bagnaia, Oliveira, Baldassarri, Binder a Quartararo) letos ještě dokázal jeden závod vyhrát Mattia Pasini. To bylo ve druhém závodním víkendu sezóny v Argentině. Na začátku sezóny to vypadalo, že se Pasini zapojí do souboje o titul, teď už to tak aktuálně nevypadá. V tabulce mu patří 10. místo, když má 63 bodů.

Těžkou sezónu, a to i vinou zranění, zatím prožívá Luca Marini, týmový kolega Francesca Bagnai. Konečně se ale i jemu zadařilo a své první stupně vítězů – konkrétně 3. místo – získal ve Velké ceně Německa.

Za očekáváním zůstává Sam Lowes, který se po roce závodění v MotoGP vrátil do Moto2 a před sezónou prohlašoval něco o tom, že se chce poprat o titul a pak se vrátit zpět do MotoGP. Aktuálně to nevypadá ani na titul, ani na ten návrat. Lowes se pohybuje spíše na hranici první a druhé desítky, dobrý závod mu ale vyšel v Německu, kde skončil pátý.

Sam Lowes

Sam Lowes

Kromě Lowese se před sezónou z MotoGP do střední kategorie vracel také Héctor Barberá. Pro něj však kategorie Moto2 byla novinkou, on vstupoval do MotoGP před lety ještě z kubatury 250 ccm. Bylo to pro něj v Moto2 hodně složité, nejlepším umístěním pro něj bylo 11. místo z VC Francie. Po závodním víkendu v Itálii bylo navíc oznámeno, že tým Pons se s ním rozchází. Ne snad kvůli závodním výsledkům jako spíš kvůli jistým osobním problémům. Španěl byl po tomto závodním víkendu přistižen, že řídil pod vlivem alkoholu. Šéf týmu Sito Pons neváhal a rozvázal s ním smlouvu. Od VC Katalánska Barberu nahradil jeho krajan Augusto Fernandéz.

Ke změně během sezóny došlo také u týmu SIC. Malajský jezdec Zulfahmi Khairuddin se rozhodl po VC Španělska pověsit závodní helmu na hřebík, tým tak angažoval Fina Niki Tuuliho, kterého jste mohli vídat v šampionátu Superbiků, konkrétně v kategorii Supersport.

Zulfahmi Khairuddin

Jak bylo tedy řečeno, šampionát mezi jezdce vede Francesco Bagnaia před Miguelem Oliveirou a Alexem Márquezem.

Mezi konstruktéry je na čele Kalex s 206 body, na druhém místě se nachází KTM se 153 body. Třetí příčku drží Speed Up se 76 body.

Od letošní sezóny se počítá pořadí mezi týmy nejen v MotoGP, ale také v nižších kategoriích. V Moto2 je na čele tým Red Bull KTM Ajo, který má 232 bodů. Druhý je tým EG 0,0 Marc VDS s 208 body a na třetím místě je SKY Racing VR46, který má 191 bodů.