Operace levého ramene proběhla loni v prosinci ve Fakultní nemocnici v Barceloně a hlavním lékařem byl Dr. Xavier Mir. Marc Márquez měl problémy s levým ramenem již během sezóny 2018 a zimní přestávka se jevila jako jediné dobré období, kdy by k operaci mohlo dojít. Očekávalo se, že rekonvalescence zabere několik měsíců. Márquez a jeho tým si ale přesně určili plán a španělský jezdec už se začal připravovat na oficiální předsezónní testy, které začnou 6. února v malajském Sepangu.

Novou Márquezovou rutinou se během zimy staly hodiny práce s fyzioterapeutem Carlosem J. Garcíou a cvičení v tělocvičně. Sedminásobný mistr světa se nyní snaží co nejvíce soustředit, aby byl na test v Malajsii připraven tak dobře, jak to jen bude možné.

Marc Márquez

Marc Márquez

Cíl, aby se mohl brzy vrátit k závodění na motocyklu Honda RC213V, Márqueze velmi motivoval a poháněl dopředu a každý týden se krok po kroku zlepšoval. Nejprve začal být schopný používat rameno bez problémů při svém každodenním životě, později přidal jízdu na horském kole a poté se vrátil i k jízdě na motorce. Poprvé se na tréninkové motorce Márquez objevil 29. ledna 2019, tedy po méně než dvou měsících od operace.

Jeho první svezení na motocyklu sice provázely mírné obavy, ale nakonec byl španělský závodník rád, že se na motocykl posadil dříve než až během oficiálního testování. Tréninková jízda se odehrála na okruhu Alcarrás, poblíž jeho rodného města Cervera a Márquez si vyzkoušel, jestli už je jeho rameno připraveno na zátěž, která je s řízením motocyklu spojena.

„Tohle jsem potřeboval!“ zářil Márquez po své první jízdě. „Dotkl jsem se loktem země! Obecně jezdci musí mít čistou mysl. Alespoň na cestě do Malajsie, která trvá 14 hodin, budu myslet na to, že jsem řídil motocykl, byl jsem na brzdách, osahal jsem si plynovou rukojeť, osahal jsem si spojku. Odjeli jsme několik kol, která mně pomohla, abych viděl, jak to všechno vypadá. Tento týden na tom musíme pracovat,“ pokračoval Márquez.

„Bylo to takové, jaké jsem očekával,“ řekl jezdec týmu Repsol Honda. „Problematická byla velká síla při brzdění, zejména na levé straně, kde se musím opírat o levé rameno. Na tom musíme dál pracovat, musíme být v Malajsii trpěliví a ujistit se, že v březnu budu v dobré kondici.“

Test v Sepangu se bude konat od 6. do 8. února a Marc Márquez už se vrátí za řídítka své Hondy RC213V a bude se připravovat na další obhajobu titulu mistra světa.