Včera v ranních hodinách našeho času Yamaha odhalila nový vzhled svého továrního týmu před tím, než se v následujících dnech zúčastní předsezónních testů v Sepangu. Továrna doufá, že se jí podaří odrazit se od špatné sezóny 2018 k lepším výsledkům. Loni za celou sezónu získala Yamaha pouze jedno vítězství, které získal Maverick Viñales ve Velké ceně Austrálie.

Tento výsledek přišel ale až na konci sezóny, kdy se objevil náznak toho, že forma Viñalese a také Valentina Rossiho lehce stoupla. K tomu Lin Jarvis řekl, že to znamená, že Yamaha nevyžaduje kompletní změnu, aby se dostala na úroveň hlavních rivalů, kterými jsou Honda a Ducati.

„Abych řekl pravdu, tak momentálně nepotřebujeme žádnou revoluci,“ řekl Lin Jarvis. „Potřebujeme silný vývoj. Na konci loňského roku jsme byli velmi blízko. Musíme být perfektní v každé oblasti. Když nyní začneme s nějakou revolucí, můžeme tím ztratit náš základ,“ pokračoval. „Na novém motocyklu není nic radikálního. Ve Valencii jsme během posezónního testování strávili mnoho času výběrem motoru, takže nyní dodáme jeden až dva, které budou vylepšené z Valencie,“ řekl dále Jarvis.

Lin Jarvis

Lin Jarvis

Kromě změny barevného provedení Yamaha také začne rok 2019 s novým vedoucím projektu, když Takahiro Sumi nahrazuje Kouji Tsuyu. Také byl uveden evropský testovací tým v čele s bývalým jezdcem týmu Tech 3 Jonasem Folgerem a byly provedeny další změny v organizaci a v tom, jak mezi sebou spolupracují základny v Japonsku a Itálii.

Jarvis říká, že kromě vylepšení motoru byla také přidána nová řešení v oblasti elektroniky a šasi a vše se bude testovat tento víkend v Sepangu.

„Je to pro nás velmi důležitý test, je to zásadní,“ pokračoval Jarvis. „Spousta lidí se mě minulý týden v Itálii ptala, jak se nám bude letos dařit a já jim upřímně odpověděl, že doufám, že dobře, ale nevím to. Než pojedeme do Sepangu, tak nevíme, jak dobří naši soupeři jsou. Možná na tom nebudeme zase tak špatně, ale jestli naši soupeři udělají velký krok dopředu, naopak třeba nebudeme konkurenceschopní,“ doplnil Lin Jarvis.

Valentino Rossi

Valentino Rossi

Jezdec továrního týmu Yamaha Valentino Rossi nevyhrál závod v MotoGP od Velké ceny Nizozemska na okruhu v Assenu v roce 2017. Italský závodník velkou část loňské sezóny strávil tím, že vyzýval Yamahu, aby zvýšila své zdroje a udělala velký krok dopředu místo pravidelných vylepšení.

Na otázku, jaký má názor na změny, které Yamaha pro rok 2019 udělala, Rossi odpověděl: „V posledních dvou letech naši soupeři hodně změnili svůj styl práce. Zejména Ducati se hodně změnila, dostala lidi z různých oborů a pokusila se zorganizovat tým jako například ve Formuli 1. Takže tento vzor bychom měli následovat. Vypadá to, že v Yamaze se nějaké věci změnily a máme několik nových inženýrů z Japonska, ale také máme několik italských inženýrů z Milána, z hlavního sídla,“ pokračoval Rossi. „Bude to velmi zajímavé, myslím, že můžeme být silní, ale musíme počkat.“