V květnu uplynou již dva roky od smrti Nickyho Haydena, ale ještě předtím bude na jeho počest z MotoGP vyřazeno číslo 69, se kterým závodil. Stane se tak v Austinu během GP Ameriky.

„Kentucky Kid“ měl šedesát devítku na své motorce prakticky odjakživa. Vždy vtipkoval, že si ho vybral proto, že vypadá stejně i vzhůru nohama. Hayden pocházel ze známé závodnické rodiny a začínal na dirt tracku, kterému zůstal věrný i později.

Po úspěších v americké AMA přestoupil v roce 2003 do MotoGP do týmu Repsol Honda. První úspěchy přišly ještě ten rok, kdy si jako nováček na své konto připsal první pódia. Na první vítězství si musel počkat do roku 2005. To vytvořilo perfektní odrazový můstek pro následující sezónu, kterou zakončil splněním svého dětského snu, a to ziskem titulu. Ten si vybojoval až v posledním závodě sezóny.

V MotoGP zůstal až do roku 2015, kdy přestoupil do mistrovství světa Superbiků. V tomto roce byl také jmenován Legendou MotoGP.

„Vyřazení Nickyho čísla 69 v Austinu bude velká čest,“ řekl Haydenův otec, Earl. „Je skvělé, že k tomu dojde v americkém závodě, protože ty pro Nickyho znamenaly hodně a každý rok se na ně velmi těšil. Zejména pro mě to bude velmi speciální událost, protože #69 bylo mým číslem, když jsem závodil, a byl jsem velmi pyšný, když jsem viděl #69 na jeho motorkách v celé jeho kariéře.

Jménem celé rodiny bych chtěl vyjádřit zvláštní poděkování Dorně za to, že uctí Nickyho tímto zvláštním způsobem, spolu s mnoha dalšími gesty, která udělali, aby nás podpořili v těžkých časech.“

„Jsem hrdý, že mohu oznámit, že číslo 69 bude vyřazeno ze závodění Grand Prix,“ řekl Carmelo Ezpeleta, generální ředitel Dorna Sport. „Nicky Hayden byl jedním z největších přínosů tohoto paddocku a fantastickým příkladem jako jezdec jak na trati, tak i mimo. Je mi velkým potěšením znovu uctít jeho odkaz a zajistit, aby číslo 69 zůstalo synonymem legendy a mistra.“

Haydenovo číslo je šestým číslem, které bylo formálně vyřazeno z MotoGP. Čísla 48 Shoyi Tomizawy, 58 Marca Simoncelliho a 74 Daijira Kata byla vyřazena po jejich smrti, čísla 34 Kevina Schwantze a 65 Lorise Capirossiho po ukončení jejich kariéry.

Red Bull Grand Prix of the Americas se bude v Austinu konat od 12. do 14. dubna.