Australský závodník Casey Stoner, který je od letošního roku testovacím jezdcem Ducati, vyrazí do jednoho dne IRTA testu MotoGP v Sepangu. Na svém Twitteru to potvrdila italská továrna.

Stoner vyrazil na trať v Malajsii už tento víkend při soukromých testech Ducati. Původní plán byl takový, že měl testovat v sobotu a v neděli. V neděli nakonec testuje jen Michele Pirro a Casey Stoner vyjede na trať až při oficiálním třídenním testu třídy MotoGP, který začne v pondělí 1. února.

Stoner bude na trati společně s jezdci MotoGP, takže bude přímé porovnání jejich výkonů a časů. Stoner v sobotu zajel celkem 54 kol a jeho nejlepší čas na kolo byl 2:02,1. Pro porovnání, při loňské kvalifikaci zajel Dani Pedrosa v Sepangu kolo v rekordním čase 1:59,053 a Jorge Lorenzo v závodě překonal rekord trati, když mu naměřili 2:00,606.

Bude zajímavé sledovat, jakých časů dosáhne nejen Stoner, který se bude chtít určitě ještě zlepšit, ale i všichni ostatní, kteří se budou muset vyrovnat s novou elektronikou i pneumatikami Michelin.

Stoner se k nové myšlence jednotné elektroniky vyjádřil takto:

„Podle mého názoru je ECU velmi pokročilá. Možná, že se zastavil vývoj, ale reálně se nevrátili zpátky o tolik let. Pokud se chystáte něco upravit, tak se musíte vrátit do let 2006 – 2007. Tato elektronika je právě taková jak v těchto letech. Je tu stále nějaká výhoda a jsem si jistý, že nikdo ještě nedosáhl na její potenciál. Stále se učíme. Je tu před námi dlouhá cesta a do budoucna se může zlepšit. Zcela upřímně, proti tomu, s čím jsem jezdil dříve, tu není velký rozdíl. Můžete to trochu pocítit, když chcete provést drobné úpravy, ale opravdu se snaží. Samozřejmě, že je to dobrá věc v mnoha ohledech, ale na druhou stranu jsem lehce zklamaný, že to není trochu volnější a možná trochu složitější.“

Otázkou je také, jaké bude v Malajsii od zítra počasí, protože dnes musel Pirro po hodině testování přerušit kvůli dešti a na trať vyrazil s mokrými pneumatikami.