Pokud nebude Spolek pro GP ČR platit zalistovací poplatek včas, může se Brno s Velkou cenou rozloučit. Podobná slova měla padnout na loňském setkání zástupců Dorny a Spolku, který v roce 2015 vznikl právě za účelem udržení tuzemského závodu seriálu Mistrovství světa silničních motocyklů.

A jak se z posledních zpráv od vysokých úředních činitelů České republiky zdá, závody v roce 2020 by skutečně mohly být poslední. Zatímco Jihomoravský kraj a Město Brno zareagovali na loňskou jednatřiceti milionovou ztrátovost Grand Prix navýšením dotací v obou případech o 5 milionů korun, zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy se rozhodli letošní Velkou cenu České republiky vůbec nedotovat.

Podpořit závody by naopak mělo Ministerstvo pro místní rozvoj. Jednání o poskytnutí 65 milionové dotace však vláda v pondělí 15. dubna přerušila s tím, že chce nejdříve znát finálního příjemce peněz. Kam přesně dotace putují, by měla do příštího týdne dle Andreje Babiše zjistit ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Závazky vůči Dorně musí Spolek pro GP ČR splnit do konce května. Pokud se tak nestane, hrozí mistrovským závodům v tuzemsku zánik.

Petr Vokřál navrhl navýšení dotace o dalších 5 milionů

Petr Vokřál na svém facebookovém profilu prozradil, že navrhl zastupitelstvu města Brno navýšení dotace o dalších 5 milionů korun. „Bohužel můj návrh nebyl ze strany koalice přijat. Těžko se mi to jako hrdému Brňákovi chápe. Nyní reálně hrozí, že Brno o Velkou cenu navždy přijde. Paradoxně přesně 70 let poté, co se na Masarykově okruhu jel dokonce závod F1,“ uvedl.

I přesto však doufá, že se financování prostřednictvím Ministerstva pro místní rozvoj podaří sjednat a Velká cena se tak opět nedostane do existenčních problémů. Věřím, že to vše letos konečně vyjde a MotoGP nebude v tak zoufalé situaci jako loni, kdy spolek musel přikročit k právním krokům vůči MŠMT, které fatálními chybami přivedlo MotoGP do existenčních potíží.