Co je Moto Gymkhana

Hned v úvodu by bylo dobré si říct, o čem to vše vlastně je. Slovo Gymkhana (Jim-kah-Nuh) pochází z Hindštiny a původně znamenalo slalom na koni. V současné době se gymkhanou rozumí většinou slalom na motocyklu nebo s automobilem. Princip je jednoduchý – co nejrychleji projet trasu vytyčenou obvykle z barevných kuželů. Během jízdy provádí jezdec různé obraty, slalomy, osmičky atp., při kterých se kombinuje hbitost, rychlost, rovnováha a zručnost, a také samozřejmě práce s plynem a brzdami. Nejlepší jezdci tak využívají limitních možností stroje.

Soutěže Moto Gymkhana jsou nejvíce rozšířené v Japonsku, kde mají bohatou tradici již od 70. let minulého století. V oblibě jsou mnoho let také v USA, zejména jako soutěže policistů, tzv. motorodeo. Tento sport ale v posledních letech dorazil i do Evropy. Přibližně od roku 2011 se jezdí národní soutěže v Anglii, Holandsku, Polsku, České republice, Francii, Ukrajině a Rusku. Od roku 2015 se koná také Mistrovství Evropy – Moto Gymkhana European Championship, zatím vždy v Holandsku, ale do budoucna je možné uspořádat tento podnik i u nás. Letos poprvé proběhne na začátku července Mistrovství Světa v ruském Pskově.

Od roku 2015 se rovněž pořádá neoficiální mistrovství světa – M Gymkhana® World Competition, které spočívá ve sdílení svých jezdeckých schopností na tratích dle obecných pravidel. Stačí plocha o rozměrech 25 x 25 m, kužely či PET lahve, naučit se trať a natočit svůj nejlepší průjezd. Ne zcela přesné podmínky pro každého účastníka tak znamenají pouze orientační srovnání, ale zase z vlastního dvorku a s celým světem.

Od roku 2011 se pravidelně pořádají tréninkové kurzy a soutěže v různých regionech ČR. Od r. 2012 se každou sezónu koná Mezinárodní mistrovství České republiky dle standardizovaných mezinárodních pravidel.

Moto Gymkhana jako motocyklová disciplína není na rozdíl od jiných motoristických sportů příliš finančně náročná a lze ji provozovat jak na amatérské, tak i na profesionální úrovni. Vzhledem k relativně malým rychlostem se jedná o velmi bezpečný sport. Na to, abyste mohli začít s Moto Gymkhanou, stačí běžný motocykl a standardní motocyklová výbava a pak už samozřejmě jen odvaha a chuť trénovat.

Moto Gymkhana je ideálním tréninkovým nástrojem, kterak se dokonale sžít s vlastním motocyklem a výrazně tak zvýšit svou aktivní bezpečnost a schopnost zvládání krizových situací v běžném provozu. Některé z prvků Moto Gymkhany (slalom, osmička, brzdy) jsou téměř totožné s prvky v Evropě běžně využívanými při výcviku v konvenčních autoškolách i nadstavbových motoškolách. Základní prvky by měl v klidném tempu zvládnout projet každý držitel řidičského oprávnění na motocykl!

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Naši jezdci Moto Gymkhany v roce 2017