Motocyklový sport zaznamenal minulý týden několik výrazných momentů, týkajících se řízení tohoto motoristického odvětví a také angažmá několika našich špičkových jezdců.

Nově zvoleným předsedou Komise silničních motocyklů je Matěj Smrž

Začněme informací o výměně předsedy Komise silničních závodů motocyklů. Poslední květnový den proběhlo zasedání této komise, jejíž předsedou byl doposud Martin Smrž. Jako jeho nástupce byl navržen a schválen Matěj Smrž. Matěj je pro tuto disciplínu skvělým kandidátem, sám aktivně a velmi úspěšně závodí a je jedním ze zakladatelů projektu Smrz Academy, která již přes 5 let úspěšně vychovává malé závodníky.

„Bude to těžká a dlouhá práce, silnice u nás rozhodně není na výsluní. Osobně si nemyslím, že by byla vina na straně Autoklubu, týmů, jezdců a v neposlední řadě majitelů jediných dvou okruhů u nás, tedy Brna a Mostu. Vnímám problém v komunikaci a nedostatečném propojení všech zmíněných subjektů. Bylo by skvělé najít společnou řeč a začít táhnout za jeden provaz, jen to může zlepšit celkovou situaci velké silnice u nás. Jsem aktivním závodníkem už 22 let, a proto si stojím za tím, že soupeřit se má na závodní dráze a nikoliv mimo ní,“ prohlásil po svém zvolení Matěj Smrž.

Další změnou ve vedení motocyklového sportu je obsazení funkce manažera reprezentace silničních motocyklů, kterým byl jmenován stále aktivní superbikový závodník Jakub Smrž. Manažerem juniorské reprezentace se stal Michal Salač.

„Silniční závody motocyklů musí být výkladní skříní našeho motocyklového sportu. Proto jsme se rozhodli učinit personální i další změny, které, jak věřím, pomohou k výraznému rozvoji této disciplíny. Všichni nově jmenovaní činovníci mají moji plnou důvěru a jsem přesvědčen, že se prosadí i na poli mezinárodních federací. Osobně budu velmi podporovat juniorský reprezentační program, protože mladí talenti jsou budoucností tohoto sportu,“ komentuje změny ve vedení motocyklového sportu prezident Autoklubu JUDr. Jan Šťovíček, Ph.D.

Ondru Ježka nahradí Karel Hanika

V uplynulých dnech proběhla médii zpráva, že majitel a manažer teamu GUANDALINI RACING, pan Guandalini, ukončil spolupráci s Ondrou Ježkem. To byla pro české fanoušky poměrně šokující zpráva, neboť Ondra byl jediným českým pravidelným účastníkem mistrovství světa Superbiků. Chybělo málo a přišli jsme o našeho zástupce v této atraktivní disciplíně. Vzniklou situaci začal ihned řešit Autoklub ČR a nový manažer reprezentace Jakub Smrž. Po několika jednáních se podařilo domluvit angažmá českého jezdce Karla Haniky. I když je to hodně narychlo, Karel bude v novém týmu startovat už v následujícím podniku v Laguna Seca. Má zkušenosti z Red Bull Rookies Cupu, Moto3 a také Moto2.

„Je mi líto celé situace s Ondrou, ale je to jeden z našich nejrychlejších jezdců, a tak doufám, že ho brzy uvidíme na okruhu. Jsem rád, že Karel bude mít šanci ukázat se v seriálu WSBK, protože je mladý a hodně talentovaný. Na neznámé motorce a neznámém okruhu to pro něho nebude vůbec jednoduché, nicméně je to odrazový můstek do budoucna. Dostal šanci, aby se ukázal a dal o sobě vědět. Vzhledem k mým zkušenostem a kontaktům věřím, že dokážu pomoci i dalším českým klukům, aby se posunuli dopředu,“ komentuje situaci manažer reprezentace silničních motocyklů Jakub Smrž.

„Jsem velice rád za možnost startovat v šampionátu WSBK. Je to pro mě velká výzva. Čeká mě nový tým, motorka i trať, ale myslím, že jsem připraven. Dám do toho všechno jako vždy a věřím, že se toho v týmu Guandalini Racing mnoho naučím,“ popisuje Karel Hanika.

„Mrzí nás ukončení spolupráce Guandalini‐Ježek, Ondra je špičkový závodník a na angažmá ve WSBK určitě má. Doufám, že se jejich vzájemný vztah spravedlivě vyřeší. Jsem velmi rád a považuji za velký úspěch nového vedení naší silnice, že ho nahrazuje další skvělý český jezdec, Karel Hanika,” doplňuje prezident Autoklubu JUDr. Jan Šťovíček, Ph.D.