Poslední závody mezinárodního mistrovství Španělska silničních motocyklů se konaly 20. – 21. října na okruhu Ángela Nieta v Jerezu. Čerstvě 13 letý slovenský reprezentant Michal Búlik jezdící za Fau55 Racing Team patřil k nejrychlejším a sedmým místem v cíli s minimálním odstupem na vítěze zaznamenal nejlepší výsledek sezóny.

Tréninky ve čtvrtek i v pátek probíhaly za proměnlivých podmínek. Michal se cítil na trati komfortně v mokrých i suchých podmínkách, čemuž nasvědčovaly i zajeté časy. Nezpomalil ho ani těžký pád po chybě jednoho z jezdců v poslední zatáčce.

První sobotní kvalifikace probíhala za mírného deště, což si Michal pochvaloval. V jejím průběhu se držel stále v popředí celého startovního pole, což mu v závěru vyneslo celkové deváté místo a osmé v třídě Moto4. Před druhou kvalifikací měl motocykl suché nastavení, déšť však začal dvě minuty před startem, a než se podařilo motorku přestavit na mokro, již hustě pršelo. V těchto podmínkách už většina jezdců nedokázala zrychlit.

I nedělní warm up probíhal za mírného deště. Michal si věřil a výborný pocit dokázal proměnit na 6. nejrychlejší čas se ztrátou pouze 0,4 sekundy na druhé místo.

Předpověď počasí na neděli se nevyplnila a do závodu třídy Moto4 / 85GP nastupovali všichni na suchých pneumatikách. Michal po startu udržel svoji pozici. V průběhu celého závodu byl velmi aktivní v čelní skupině, když se ve čtvrtém kole nacházel již na čtvrtém místě. Po bezpočtu soubojů a předjíždění projel cílem na desátém místě celkově a sedmém ve třídě Moto4, se ztrátou 0,88 sekundy na vítěze, což je jeho nejlepší výsledek sezóny.

Michal Búlik

„Super víkend. Na mokré trati se mi jezdilo velmi dobře, k čemuž mi určitě pomohl trénink s Macem Kuzmou v Alpe Adrii. Škoda pomalejšího jezdce v posledním kole první kvalifikace, mohla to být i druhá řada. Warm up mi vyšel parádně a věřil jsem, že v závodech bude pršet. Závody byly plné předjížděcích manévrů a kontaktů a velmi jsem si je užil. Z výsledku jsem byl mírně zklamaný, protože jsem cítil, že by to pódium konečně mohlo padnout. V závěru to bylo dost natěsno a jsem nakonec rád i za sedmé místo. Velmi bych chtěl poděkovat celému Fau55 teamu za výbornou sezónu, speciální Faustovi Martínezovi za to, co všechno mě za jeden rok dokázal naučit!“

Milan Búlik

„Michal ukázal, co se v této sezóně naučil. Musím ho pochválit za celý víkend, hlavně na vodě patřil mezi nejrychlejší. Na suchu ztrácel na cílovce, která je do kopce, což je při jeho tělesných proporcích dost velký handicap. Poslední závody jsou za námi a před námi rozhodování co dál. Je třeba ve Španělsku přestoupit do vyšší třídy, ale velmi těžko se nám hledají partneři, kteří by nám pomohli. Jezdíme jeden z nejlepších juniorských šampionátů na světě a myslím, že na velmi slušné úrovni. Máme super možnosti do příští sezóny, ale náš rozpočet je omezený. Máme nabídku absolvovat poslední závod ETC 25.11. ve Valencii, což by byla určitě perfektní zkušenost a indicie pro nás, co s budoucí sezónou, ale budget pro tuto sezónu máme vyčerpaný. Byl bych šťastný, kdyby se našel někdo, kdo by nám pomohl tyto závody absolvovat… Velmi rád poskytnu každému detailní informace.“

Za podporu děkujeme všem fanouškům a partnerům:

BOS Búlik s.r.o., Redox Lučenec, BRS Technology, Auto Kelly Slovakia, Maco Racing Team, RSTmoto cz, Paolo Slovakia, Boneco a.s., Dunlop, ITR Racing Parts, Moto-cup.sk, TM Sport, Slovenská motocyklová federace.