Po čtyřech letech se Filip Salač vrátil na závodní okruh v portugalském Estorilu, ze kterého má smíšené vzpomínky. Tehdy ve třídě PreMoto3, právě pod záštitou týmu Cuna de Campeones, sice bojoval o vítězství, ale pádem z druhého místa bohužel body nedovezl.

Pro tentokráte byl odhodlaný opět zabojovat, nicméně to nebyl opravdu jednoduchý úkol. Ve čtvrtek za slunečného počasí se během tří volných tréninků Filip snažil najet co nejvíce kilometrů a dosáhnout tak optimálního nastavení motocyklu.

Pátek přinesl velké změny, kdy se počasí doslova „ zbláznilo.“ Za mlhy a celodenního deště se trénovalo na mokrých pneumatikách. Pádů bylo více než dost a kdo nespadl, skoro jako by netrénoval.

Sobotní první měřený trénink se ještě odjel na mokrých pneumatikách, kdy se ale vzhledem k příznivé předpovědi počasí pro odpolední kvalifikaci dost taktizovalo. I Filip se svým týmem vyčkávali. To se moc nevyplatilo, Filip nedokázal zajet žádné rychlé kolo a byl osmnáctý.

Na začátku druhé kvalifikační jízdy ještě jezdci vyjížděli na mokrých pneumatikách, kdy se ale po několika minutách začalo přezouvat na sucho. Bohužel, ani tam se Filip neprosadil, přestože několikrát zajel do boxu, kde se provedly nepatrné změny. Nedostal se do tempa a s přidružením dalších aspektů si vyjel až dvacátou šestou startovní pozici.Bylo to zklamání, ale v týmu stále panovala pohodová nálada, vyhodnotily se chyby na obou stranách, dodělaly se potřebné úpravy na motocyklu a nezbývalo nic než vrhnout se do závodu. Filip je ale od mala velký bojovník a všichni v týmu mu věřili.

Nedělní závod byl odstartován ve 13. hodin místního času. Po vydařeném startu a projetí prvního kola byl Filip devatenáctý. Jeho stíhací jízda pokračovala a postupně se tak dostával na bodované pozice. Několik kol před koncem už byl desátý, když s velkým náskokem na jedenáctého uzavíral čelní skupinku bojující o pódiová umístění. Závod nedokončilo třináct jezdců, z toho pět jich postupně spadlo i před Filipem. S vedoucí skupinkou tak nakonec projel cílem na 8. místě, se ztrátou pouze necelých 4 vteřin na prvního. S časem 1:48,384 zajel druhé nejrychlejší kolo závodu.

Filip Salač

„Tento víkend byl opravdu hodně těžký. Nejenže jsem jel na této trati pouze jeden závodní víkend před čtyřmi lety, ale i vzhledem k počasí, které tady bylo jako na houpačce. Při prvním volném tréninku na vodě se mi jelo celkem dobře, jako asi jeden z mála jsem nespadnul, ale zároveň jsem ani nejel naplno. Ve druhém už jsem i já dostal highsider a přišel lehký pád. V tréninku jsem mohl pokračovat, ale bohužel hned v dalším kole po vyjetí z boxu jsem měl problém s baterií a musel jsem odstavit motocykl ke krajnici, pak ale po pádu jiného jezdce letěla jeho motorka přímo na mě. Naštěstí jsem včas zareagoval a uskočil, ale tím pro mě bohužel trénink skončil a mechanici měli opět plné ruce práce.

Sobotní kvalifikace byly zase velká nová zkušenost. První se jela na mokrých pneumatikách, ale tím, že byl po celý den silný vítr a nepršelo ve všech týmech, včetně našeho, se po zkušenostech z předchozího dne taktizovalo. Dojel jsem 18., ale nejel jsem úplně naplno. Šetřili jsme se na druhý měřák, který se sice vyjížděl znovu na mokrých pneu, ale po pár kolech všichni postupně zajížděli na výměnu za suché. Měl jsem pár drobných úprav, kdy jsem musel zajet do boxu, ale bohužel jsem se nedostal do tempa a 26. místo bylo maximum.

Byl to šok nejen pro mě, ale po vyhodnocení všech drobných závad a telemetrie, kde jsem byl hodně agresivní na brzdy a chtěl tím dohánět ztrátu na motoru, se vše vyřešilo.

Před závodem jsem byl hodně nervózní, věděl jsem, že až takhle dozadu prostě nepatřím a chtěl jsem bojovat o body, které budou pro letošek opravdu důležité.

Start se mi povedl a vzhledem k celkem široké trati na celém okruhu se dalo téměř všude předjíždět. Závod jsem si hrozně užíval, podařilo se mi dojet vedoucí skupinku jezdců a chtěl jsem ještě zabojovat o pódium, ale bohužel už to nebylo možné. Čtyři kola před koncem jsem měl problém se zadní pneumatikou, cílem jsem projel osmý.

Myslím, že to byl pozitivní závod, je tu hrozně moc opravdu rychlých jezdců, což nebude vůbec lehká sezona, ale na motorce jsem se cítil dobře a doufám, že už v dalším závodě se nám povede ještě lépe. Teď už se budu připravovat na předsezonní testy Red Bull MotoGP Rookies Cupu v Jerezu.

Chtěl bych moc poděkovat celému týmu, rodičům, všem svým partnerům, hlavně pak svému manažeru panu Janu Šťovíčkovi a všem fanouškům, kteří mi i přes hodně nevydařenou kvalifikaci věřili. Vážím si toho, Váš Filip #12″

Děkujeme všem našim partnerům, bez kterých bychom tento sport nemohli dělat:

ACCR, KŠD LEGAL, ORT s.r.o., 4SR, REPLAY, DUKLA PRAHA, PLASTYMAT CZ, MMB, SHARK, TSS, MONTÁŽE BROŽ, NOKAMOTO, DELONGI, MILERS OILS, TYREX, KUBERG, PP TUNING, GAERNE, atd.

Další závod tohoto mistrovství FIM CEV Repsol Moto3 se bude konat 29. dubna ve španělské Valencii na závodním okruhu Ricardo Tormo.