Superbike – 3. volný trénink

Podmínky v Silverstone jsou dnes příznivější, než tomu bylo včera. Sice je stále poměrně velká zima, protože vzduch má jen necelých 12°C, ale je jasno a trať je suchá, což je oproti včerejšku poměrně zásadní změna. Není proto divu, že se závodníci okamžitě vydali na trať, aby si osahali podmínky a mohli provést potřebné změny v nastavení motorek tak, aby dnes prošli co nejlépe kvalifikací a také už prvním závodem.

Je jasné, že dnes budou padat zcela jiné časy než včera na vodě, o čemž svědčil první vedoucí čas včerejšího vítěze Christiana Iddona, který v úvodu zajel 2:13,609. Také nás zprvu lehce zamrazilo, když se mezi jezdci na trati neobjevoval Jakub Smrž, který měl včera pád, ale po pár minutách už se také objevil na trati.

Christian Iddon hned v dalším kole snížil čas na 2:11,005 a pokračoval dále ve zlepšování. Za ním byli po třech kolech s časem 2:11,645 Sylvain Guintoli, Peter Hickman a Josh Brookes, který se posléze dostal časem 2:11,603 na druhé místo. Hned v následujícím kole ale zajel Josh 2:09,841 a ujal se vedení před Guintolim, který byl jen o čtyři tisíciny pomalejší. Jakub Smrž začal časem 2:13,178 na 11. místě, ale posléze zajel 2:11,219 a poskočil na pátou příčku za Hickmana. Na vedoucího Brookese zaostával 1,378 s.

V tu chvíli již první závodníci zajížděli do boxů na první zastávku, což nebyl případ Christiana Iddona, který si časem 2:09,152 znovu vzal vedení. Na trati se zatím neobjevil „Shakey“ Byrne, který patrně stejně jako včera vyčkával, až se „chlapci vyřádí“, aby znovu vlétl na trať a ve čtyřech odjetých kolech všem ukázal, jak to dělají staří mazáci. Ostatně, Shakey je v šampionátu o deset bodů ve vedení před Leonem Haslamem.

Zatím se skvěle dařilo Kubovi Smržovi, který časem 2:09,952 poskočil na čtvrté místo a využil tak volnější trati, protože stálo bylo hodně jezdců v boxech. Iddon na čele mezi tím zase kus ukrojil a jeho doposud nejlepší čas měl hodnotu 2:08,702.

Pořadí půl hodiny před koncem tréninku bylo: Iddon, Dixon, Brookes, Guintoli, Smrž, Hickman, Irwin, Mossey, Reid a desátý Ellison. Leon Haslam byl zatím jedenáctý, nějaký problém asi řešil John Hopkins, který měl zatím odjeta jen čtyři kola a byl až na 15. místě. Na trať už v té době vyrážel také Shane Byrne. Z početného startovního pole bylo aktuálně na trati jen pouhých osm dalších jezdců.

No a Shakey tahal hned od začátku, protože na všech mezičasech byl výrazně rychlejší, takže svým prvním měřeným kolem zajel 2:08,729 a dostal se tak na rozdíl 27 tisícin na druhé místo za Iddona. A hned v dalším kole měl opět parádní mezičasy, takže bylo jasné, že půjde do vedení, protože Iddon byl právě na zastávce v boxech. Na chvíli se sice dostal do vedení James Ellison, který zajel 2:08,471, jenže Shane Byrne se svou Panigale oblétl Silverstone za 2:07,808 a z vedení ho sesadil. Jenže na suchu se jezdí trochu jinak a je potřeba počítat také s druhým mužem průběžného pořadí. Leon Haslam byl se svou Kawasaki ještě rychlejší, zajel 2:07,613 a rázem byl ve vedení on.

Kuba Smrž, který byl stále v boxech, se mezi tím propadl na deváté místo. Na aktuální vedoucí čas zaostával 2,339 s. Poté se relativně nic zásadního nedělo, hodně jezdců bylo v boxech a ti, kteří byli na trati, se příliš neposouvali. Za zmínku stojí snad jen progres Johna Hopkinse, který poskočil o osm míst na devátou pozici, čímž se Kuba Smrž propadl už na 12. místo.

Pět minut před koncem se ujal vedení časem 2:07,404 Peter Hickman, který poskočil o rovných deset míst, ale to už měl rozjeté rychlé kolo i Leon Haslam, ale v dalších sektorech zaostal a svůj čas nakonec nevylepšil. Ale zlepšil se, a dost výrazně, John Hopkins, který o jedenáct míst poskočil na druhé místo, když zajel 2:07,342. Peter Hickman v čele totiž mezi tím řádně zatáhl a zajel 2:06,870. Ani jemu ale vedení dlouho nevydrželo, protože se probudil James Ellison, který zajel 2:06,752. To už zbývala do konce tréninku pouhá minuta a hodně jezdců mělo rozjetá velmi rychlá kola. Jakub Smrž zatím poskočil na 15. místo a jeho nejlepší čas měl hodnotu 2:08,809.

Samotný závěr byl opravdu o nervy, ale nakonec všem vypálil rybník Josh Brookes, který zajel 2:06,160. Druhý dojel Jake Dixon a třetí Peter Hickman. Leon Haslam skončil až devátý a Shane Byrne dokonce dvanáctý. Jakub Smrž obsadil 16. místo.