Preview

Po závodech v Donington Parku a Brands Hatch Indy se šampionát britských Superbiků přesouvá na okruh Oulton Park. Okruh leží nedaleko měst Liverpool a Manchester, poblíž městečka Little Budworth. Měří 4 332 m, má 17 zatáček, z toho je 6 levých a 11 pravých. Rekord okruhu tu drží Josh Brookes, který v roce 2015 na Yamaze zajel 1:34,483. Na tuto trať se jezdci vrátí ještě na podzim.

Po dvou kolech máme v šampionátu tři různé vítěze závodů – Brada Raye, Shanea „Shakeyho“ Byrnea a Leona Haslama. Dalších pět jezdců se postavilo na pódium, jsou to Glenn Irwin, James Ellison, Jason O’Halloran, Michael Laverty a Dan Linfoot.

Před závodním víkendem měli jezdci možnost si své stroje na okruhu Oulton Park otestovat během oficiálního testu. Rekordní čas v hodnotě 1:34,223 v něm zajel Glenn Irwin, který byl o 0,297 s rychlejší než Leon Haslam. Třetí nejrychlejší byl Shane Byrne. Testu se účastnil i Jakub Smrž, který byl desátý se ztrátou 1,298 s.

V čele šampionátu je po čtyřech závodech Brad Ray, který má na svém kontě 79 bodů. Okruh Oulton Park byl v loňském roce místem, kde získal své úplně první pódium ve třídě Superbike a letos na tom bude chtít stavět. S testem je spokojený, i když skončil devátý, protože čas strávený na trati s týmem využili ke změnám a netlačili na zajetí rychlého kola. Věří, že má dobré tempo.

Na druhém místě je se ztrátou deseti bodů Shane Byrne. Úřadující šampion přijíždí do Oulton Parku s cílem tuto ztrátu stáhnout. Okruh pro něho byl v minulosti náročný, ale loni tu získal své první vítězství sezóny a po pozitivním testu se bude snažit přidat další.

Posledním na pomyslném pódiu je Leon Haslam, který na Byrnea ztrácí jen čtyři body. V Oulton Parku má pěknou statistiku, vyhrál tu šest z devíti závodů v posledních dvou letech. Vzhledem k tomu, že v testu byl druhý nejrychlejší, jistě není bez šance bojovat o vítězství.

Již větší odstup má čtvrtý Glenn Irwin, který má 48 bodů. V loňském roce v Oulton Parku skončil devátý a druhý, navíc byl nejrychlejší v testu, takže i on může pomýšlet na dobrý výsledek.

Top 5 završuje Michael Laverty, který v posledním kole získal své první pódium sezóny. Poté, co své tvrdě vybojované třetí místo oslavil, zamířil do Le Mans na slavný čtyřiadvacetihodinový závod, kde spolu s Christianem Iddonem a Dannym Webbem získali třetí místo. Ani poté si ale neodpočinul a vrátil se do Velké Británie na oficiální test. Věří, že dokáže překonat potíže, které tu v předchozích letech měl.

Tohoto kola se jako náhradník za zraněného Dana Linfoota zúčastní trojnásobný šampion Ryuichi Kiyonari, který se do šampionátu vrací se svým bývalým týmem. Japonský závodník zůstává nejúspěšnějším jezdcem na okruhu s 12 vítězstvími a v současnosti závodí v japonském šampionátu s týmem Moriwaki.

Jakub Smrž

Náš Jakub Smrž má na svém kontě zatím jen dva body a drží 19. místo. V loňském roce v Oulton Parku obsadil dvanácté a třinácté místo.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram