Preview

Po šampionátech MotoGP a WSBK čeká první kolo i šampionát britských Superbiků, které se tento víkend jede v Donington Parku.

Okruh leží u města Nottingham a měří 4 029 m. Tvoří ho dvanáct zatáček, pět z nich je levých a sedm pravých. Držitelem traťového rekordu je Shane Byrne, který tu čas 1:28,896 zajel v roce 2016.

Od roku 1996 hostil Donington nejméně jedno kolo šampionátu v každém roce kromě roku 2010, kdy se nejelo žádné. Úvodní kolo šampionátu se tu jelo pětkrát – v letech 1996, 1997, 2001, 2015 a 2017.

Donington byl i dějištěm oficiálního předsezónního testu, který se tu konal minulý týden. V něm byl nejrychlejší Leon Haslam. V dobré formě před sezónou jsou i druhý Shane Byrne (+ 1,179 s) a třetí Glenn Irwin (+ 1,182 s).  V testu se dařilo i nově příchozímu Ginovi Reovi, který byl čtvrtý. Do první pětky se vešel ještě Luke Mossey (+ 1,957 s).

Loňská sezóna měla doslova famózní závěr. Před posledním kolem byl ve vedení šampionátu Leon Haslam, který měl náskok 32 bodů na druhého Joshe Brookse a 33 bodů na třetího Shanea Byrnea. „Shakey“ ale dokázal vyhrát první dva závody a stáhnul ztrátu na pouhé dva body. Třetí závod byl pěkně dramatický, když Leon Haslam ve vysoké rychlosti spadl a závod vyhrál Josh Brookes. Shane Byrne dojel sice až osmý, ale na zisk titulu mu to stačilo. Po dojetí závodu si fanoušci užili i pěknou porci emocí, protože Haslam i přes své zranění přišel soupeři poblahopřát.

Doufejme, že i letos si užijeme napínavou sezónu. Na roštu máme dva bývalé šampiony BSB – Shanea Byrnea (2003, 2008, 2012, 2014, 2016 a 2017) a Joshe Brookese (2015).

Je tam celkem 13 vítězů s celkovým počtem 192 vítězství – Shane Byrne (84), Josh Brookes (36), Leon Haslam (31), James Ellison (15), Michael Laverty (10), Peter Hickman (4), Tommy Bridewell (2), Luke Mossey (2), Jake Dixon (2), Dan Linfoot (2), Richard Cooper (1), Jason O’Halloran (1) a Glenn Irwin (1).

Shane Byrne

Připraven zahájit tento víkend obhajobu titulu je Shane „Shakey“ Byrne. Úřadující šampion v loňském roce v Doningtonu boural ve warm upu, což ho vyřadilo z obou závodů. Rok předtím tu ale vyhrál oba závody, takže by to letos rád zopakoval a zahájil sezónu lépe než loni. Celkem tu vyhrál osm závodů.

Leon Haslam se chce v roce 2018 po drtivé porážce v loňském roce vrátit silnější. Do karet mu hraje silný zimní testovací program a skutečnost, že v Doningtonu získal dvojité pódium pokaždé, co tam závodil (2005, 2006, 2007, 2008 a 2017). Loni tu získal dvojité vítězství, takže jeho cílem je zopakovat to.

Josh Brookes

Shane Byrne a Leon Haslam ale nejsou jedinými jezdci, kteří mají šanci v letošní sezóně bojovat o titul. Mezi favority patří určitě Josh Brookes, který skončil loni na celkovém druhém místě. Jaké to je stát v Donington Parku na pódiu ví, protože loni si ve druhém závodě dojel pro druhé místo.

Na rošt se postaví i další zkušení jezdci, jako je třeba Peter Hickman, který skončil loni celkově čtvrtý a stejnou pozici si vyjel i v prvním závodě v Doningtonu, takže jeho cílem určitě bude tuto pozici vylepšit a dojet si pro pódium. Do boje určitě promluví i Jason O’Halloran nebo Jake Dixon, kteří loni postoupili do závěrečného Showdownu.

Tento víkend do závodů nastoupí někteří jezdci poprvé – jsou to – Tarran Mackenzie, Sylvain Barrier, Gino Rea, Mason Law a Carl Phillips. Může některý z nich překvapit?

Jakub Smrž se vrací do BSB s týmem PR Racing Lloyd & Jones Bowker Motorrad BMW

Jakub Smrž se vrací do BSB s týmem PR Racing Lloyd & Jones Bowker Motorrad BMW

Jakub Smrž se vrací do šampionátu britských superbiků s týmem PR Racing Lloyd & Jones Bowker Motorrad BMW s cílem stavět na p...

Číst článek

I letos v šampionátu pojede Jakub Smrž, který závodí za tým PR Racing Lloyd & Jones Bowker Motorrad BMW. Jeho cílem je stavět na předchozí sezóně. V Doningtonu si loni dojel pro body, v prvním závodě byl čtrnáctý a ve druhém patnáctý.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Harmonogram