„Buďte připojeni pro lepší bezpečnost na silnicích,“ to je heslo společnosti Bosch k novému komunikačnímu systému, díky kterému by se spolu mohly motorky a ostatní vozidla navzájem upozorňovat, kde jsou.

Někomu se může zdát, že jakákoliv zmínka o nové generaci motocyklových technologií nedává smysl, protože postupně odbourávají nutnost mít jezdecké dovednosti. Na druhou stranu jde o rozvoj inteligentních systémů, které dokážou ohromit. Vzhledem k tomu, že během posledních měsíců jsme mohli vidět několik zajímavých futuristických konceptů u BMW a Hondy, když představili samovyvažující se technologie do motorek, a Kawasaki představila komunikační technologie, vypadá to, že přichází čas, kdy umělá inteligence dostane stále větší prostor i v motocyklovém průmyslu.

Kromě tradičních výrobců motocyklů se na trhu s budoucími technologiemi snaží prosadit i Bosch. Ten nyní představil komunikační koncept „motocykl – vozidlo.“ Cílem konceptu je přispět ke snížení dopravních nehod s využitím systému, který by varoval motoristy, pokud by detekoval bezprostředně hrozící nebezpečí. Jak je vidět na videu, motorkář je příjemcem varování přes audio výstrahu, zatímco řidič vozidla přes svou navigaci. Systém upozorňuje na možnou nehodu a poskytuje tak příležitost reagovat.

Potenciální nebezpečí bude identifikováno tím, že vezme v úvahu typ vozidla, rychlost, zrychlení, pozici a směr jízdy. Bosch vysvětluje, že „Komunikace motocykl – vozidlo patří k inovativním systémům, které umožňují prediktivní varování a výměnu informací na základě cloudových dat, aby byla jízda bezpečnější a pohodlnější.“