Opravte mě, pokud se pletu, když řeknu, že na motorce jezdíme kvůli svobodě a volnosti – bez rozdílu pohlaví, věku, značky či typu motorky. Vždy je to o silných emocích a nekonečných zážitcích, které bychom ale nemohli za řídítky prožít bez zdravého zraku. A bohužel to jsou oči, které se při našich mimopracovních aktivitách stávají velmi častým „terčem“ úrazů, z nichž v mnoha případech postižený jedinec může skončit i s částečnou slepotou

Ta rozhodně není ničím k závidění a přitom stačí relativně tak málo – žádném případě neopomíjet ochrannou funkci brýlí. Při výběru dioptrických nebo slunečních brýlí se totiž nejčastěji zajímáme o vzhled a jak nám brýle „sedí“ na obličeji, řídíme se hodnotami dioptrií nebo stupněm UV filtru. V brýlích nevidíme ochranný prvek, byť ty kvalitní mohou většině úrazů předejít.

Oko je nejdůležitější smyslový orgán, který máme. Zrakem získáváme až 80 % všech informací. Tato fakta si, bohužel, někdy uvědomíme až příliš pozdě,“ varuje oční lékařka, MUDr. Taťána Labohá. Podle ní dlouhodobě přibývá úrazů očí, které si způsobíme mimo pracoviště. „Nejčastějším místem vzniku očního úrazu bylo dříve zaměstnání, avšak díky lepšímu dohledu a používání pracovních ochranných pomůcek počet pracovních úrazů dlouhodobě klesá. Ale naopak stoupá počet úrazů v domácnosti, při sportovních aktivitách, úrazy střelnými zbraněmi, při autonehodách a při násilných činech,“ vyjmenovává lékařka.

Oční úrazy jsou hlavní příčinou monokulární slepoty, tedy ztráty zraku na jednom oku, postiženi bývají spíše mladší lidé, častěji muži, většinou ve věku kolem 30 let. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR uvádí, že v roce 2015 bylo evidováno 626 úrazů oka nebo očnice. Z toho bylo 520 mužů a 105 žen, což souvisí se stylem života ve volném čase.

Wiley X – Stylové, ale hlavně bezpečné

Měli bychom proto dbát na kvalitní ochranu svých očí nejen v zaměstnání, ale také ve volném čase a nosit kvalitní brýle, ať už dioptrické nebo sluneční. Jak ale takové kvalitní brýle vybírat? „Je důležité věnovat pozornost materiálům, ze kterých jsou brýle vyrobeny, a také užitým technologiím,“ radí Filip Klofáč, ředitel společnosti MORIS distribution, výhradního distributora brýlí Wiley X pro Českou a Slovenskou republiku, a představuje unikátní brýle:

Americké brýle Wiley X byly původně vyráběny pro armádu. Splňují proto ty nejpřísnější bezpečnostní podmínky Amerického národního standardizačního úřadu ANSI. Osmivrstvé polykarbonátové čočky jsou maximálně pružné a odolné a zajistí, že se brýle neroztříští a neporaní oko ani při velmi silném nárazu. Obroučky brýlí jsou konstruovány z prakticky nezničitelného TriloidTM nylonu a mají dvojitou výztuž. Celé brýle jsou pak balisticky testované, odolné proti nárazu a deformaci. A všechny tyto materiály a technologie byly přeneseny do civilního segmentu, takže tyto „nerozbitné“ brýle můžete nyní pořídit ve velice elegantním a moderním stylu.

K očím se nedostane ani zrnko prachu

Vynikající ochranné vlastnosti brýlí Wiley X jsou ještě umocněny dalšími detaily. Tvar brýlí je anatomicky tvarován do písmene U – podle tvaru obličeje, čímž dokonale chrání oči i ze stran. Navíc jsou některé modely vybaveny odnímatelným gasketem, neboli těsněním ze speciální pěny, který přilne k obličeji a chrání zrak před větrem, prachem a znečištěním. Nosníky a stranice ze speciální gumy spolu s přídavnými elastickými pásky zaručí, že brýle nesklouznou z obličeje ani v těch nejextrémnějších situacích. Dioptrické brýle lze navíc dovybavit odnímatelnými postranními štítky.

Do přírody, do práce i na motorku

Kromě dokonalé ochrany zraku nabízejí brýle Wiley X ale mnohem více. Polykarbonátové osmivrstvé čočky zaručují odolnost brýlí proti poškrábání, odpuzují vodu a prach, filtrují 100 % škodlivého UV záření, jsou polarizační, tudíž pohlcují veškeré oslňující odlesky a to vše bez jakéhokoli optického zkreslení. „Čočky v brýlích jsou vyměnitelné, volit můžete z více než dvaceti druhů čoček do různých světelných podmínek: od čirých, přes rozjasňující až po velmi tmavé, včetně samozabarvovacích. A také do slunečních brýlí se dají snadno vyrobit čočky dioptrické,“ vysvětluje Filip Klofáč a dodává: „Brýle jsou určeny nejen všem outdoorovým nadšencům, sportovcům, rybářům nebo střelcům, ale také motoristům, osobám v kancelářích, pro běžné nošení a v neposlední řadě dětem. Zkrátka úplně všem, kteří chtějí mít dokonalý zrak a pečlivě ho chránit.“

Každý z nás by si měl včas uvědomit, při jakých činnostech riskuje a vystavuje svoje oči nebezpečí, a sáhnout po brýlích, které zaručí jejich plnohodnotnou ochranu. Brýle Wiley X tyto požadavky splňují a já jako oční lékař je mohu určitě doporučit,“ uzavírá MUDr. Labohá.

Neuvěřím, dokud neuvidím

Označte mě klidně za „nevěřícího Radoslava“, ale dokud moje oči vidí, věřím více jim, než tomu, co od někoho slyším. Na prezentaci vedené hercem a moderátorem Pavlem Andělem jsme si v multifunkčních prostorách pražského prostoru Továrna mohli brýle Wiley X nejen osahat a zkoušet, ale také zkusit zničit. Víte, v tom jsem fakt extra třída – ten um, ta dovednost dokonale zničit cokoliv mě provází už od útlého dětství a jak moje maminka říká: „V tom je na něj spoleh“. No, ne v případě Wiley X. Na ty jsem byl krátký i s kladívkem, střepy se nekonaly.

Tohle je výzva! Jak je možnost něco zničit…

Aby také ne. Když se podíváte na testovací vzorky skel, které prošly balistickým testem (střelba z brokovnice z 10 metrů), je jasné, že kladívko nemá šanci.

Více informací najdete na webu dovozce www.styleandsafety.cz