Veletrh Motosalon není jen o prezentaci jednotlivých vystavovatelů, ale v sobotu večer probíhá slavnostní vyhlášení ankety Motocykl roku. Tak jako vždy se jednotlivé motorky utkaly v několika kategoriích.

Skútry

První kategorií, která byla vyhlašována, je třída skútrů. Zde byly nominovány Yamaha NMAX, Suzuki Burgman 400 ABS a Yamaha TMAX DX. Vítězem této třídy je Yamaha TMAX DX. Cenu přišla převzít Eva Hlavatá.

„Moc děkuji za značku Yamaha, nečekali jsme to. Yamaha představila skútr TMAX v roce 2001 a do dnešního dne se v Evropě prodalo přes 250 tis. ks, takže je to nejprodávanější maxiskútr v Evropě a tuto cenu si rozhodně zaslouží.“

Endura včetně cestovních

Po skútrech následovala třída endura včetně cestovních. Zde bylo nominováno šest motorek. Byly to Kawasaki Versys-X 300, Honda X-ADV, Suzuki V-Strom 650XT ABS, KTM 1290 Super Adventure R 2017, Ducati Multistrada 950 a BMW R 1200 GS Rallye. Vítězem této třídy se stala novinka Ducati Multistrada 950. Cenu pro tuto motorku převzal Petr Portužák ze společnosti Moto Italia.

„Chtěl bych říct, že jsem to nečekal, ale já jsem to čekal, protože Ducati Multistrada 950 je motocykl skvělých kvalit. Komu bych chtěl poděkovat, tak asi nikomu, protože jsme ještě žádnou neprodali, ale je to skvělé a moc děkuji.“

Klasik včetně chopperů a cruiserů

Ve třídě klasik včetně chopperů a cruiserů bylo nominováno pět motorek, mezi kterými byly dva modely Harley-Davidson – Low Rider S a Roadster. Dále tu byly Triumph Bonneville Bobber 1200, BMW R nineT Racer a Indian Roadmaster. V této třídě triumfoval právě britský Triumph Bonneville Bobber 1200. Cenu pro tento stroj převzal Radek Klimeš.

„Chci poděkovat všem motorkářům, kteří hlasovali pro tuto značku a pro tento typ motocyklu. Jelikož je to úplná novinka a zatím jsme neprodali nic, tak věřím, že jich prodáme hodně a díky, díky, díky moc.“

Naked bikes

Největší počet nominovaných motorek bylo ve třídě naháčů. Zde bylo nominováno devět motorek. Bylo to: Kawasaki Z900, Kawasaki Z650, Honda CB1100 RS, Suzuki GSX-S750 ABS, Husqvarna Vitpilen 401, MR43 Norton Dominator, KTM 1290 Super Duke R 2017, BMW G 310 R a Yamaha MT-09.

Vítězem v této nabité konkurenci se stal model KTM 1290 Super Duke R 2017 a cenu pro vítěze převzal Peter Luknar.

„Já bych velmi rád poděkoval všem fandům a motorkářům, kteří hlasovali pro tento motocykl. Letos je to nejsilnější naháč na trhu a rád bych pozval všechny, aby si tento motocykl přišli vyzkoušet. Mockrát děkujeme.“

Cestovní silniční motorky

Do třídy cestovní silniční motorky byly nominovány stroje Kawasaki Z1000SX, BMW K 1600 GT, KTM 1290 Super Adventure S 2017 a Yamaha Tracer 700. Vítězem této kategorie je BMW K 1600 GT, za které si převzal cenu Petr Krajča, country manager BMW Česká republika.

„Já bych chtěl poděkovat odborné porotě a zároveň všem, kteří pro nás hlasovali. Společnost BMW se už těší na těch 19 473 nových zákazníků.“

Sportovní silniční motorky

Poslední kategorií byla třída sportovních silničních motorek. Sem bylo nominováno pět legendárních strojů, takže tu proti sobě stály Kawasaki Ninja ZX-10RR, Kawasaki Ninja 650, Honda CBR1000RR Fireblade SP, Suzuki GSX-R1000 ABS a Yamaha YZF-R6. Vítězem se stala Honda CBR 1000 RR Fireblade SP. Cenu za tento model převzal Adam Elcner, media sales manager Honda Motor Europe.

„Dobrý večer, díky všem, kteří hlasovali pro Fároše, protože si myslím, že v takhle nabité konkurenci je to úžasné ocenění a je to určitě krásný dar, který mohl dostat ke svému 25. výročí. Fároš!“

Absolutní vítěz ankety Motocykl roku 2017

Na závěr všech kategorií byl vyhlášen absolutním vítěz ankety. Tím je díky hlasování veřejnosti Ducati Multistrada 950. U odborné poroty vyhrála Honda CBR 1000 RR Fireblade SP.

Cenu v podobě putovního poháru převzal opět Petr Portužák.

„Asi bych měl možná něco říct, možná se budu opakovat, ale v první řadě bych chtěl poděkovat všem, kteří nám dali hlas… a to je asi všechno, díky.“

Poslední cenou, která byla ve slavnostní večer předávána, hlavní cena pro hlasující veřejnost, kde šlo o voucher na 100 000 Kč na nákup motocyklu od značky nominované v anketě Motocykl roku 2017 dle vlastního výběru. Cílem bylo tipnout co nejpřesnější počet hlasujících. Celkem v anketě hlasovalo 19 473 lidí. Vítězem je pan Václav Š. z Lešné.

Na dotaz, jak přišel na svůj tip, odpověděl:

„Narodil jsem se v roce 1947 a bylo to v únoru, takže jsem dal číslo 1947 a poslední číslo dvě.“

Díky tomu byl jeho tip 19 472, tudíž se trefil s rozdílem jednoho hlasu.

Na závěr promluvila Dana Maria Staňková a poté i Láďa Přibyl. Dana přivítala všechny přítomné na slavnostním večeru, dále připomněla, že nakonec není motorkářka, když se v 17 letech snažila zkrotit Jawu 350, ale ta nakonec zkrotila ji. Nicméně na motorky nezanevřela a je ráda, že mají všichni motorky rádi. Je také spojená s průběhem veletrhu a poděkovala všem sponzorům a vystavovatelům, protože společně mohli vytvořit takto luxusní ročník Motosalonu 2017. Všem nakonec popřála nezapomenutelnou sezónu a pozvala na Motosalon 2018, který bude v Brně.

Poté promluvil Láďa Přibyl, který byl stručný. Ten poděkoval všem, co hlasovali, a popřál hodně štěstí do nadcházející sezóny.