Kategorie středně-objemových motocyklů, tedy těch, které si ve většině případů mohou užívat držitelé průkazu A2 již v 18 letech, se stává stále oblíbenější a výrobci na tento trend reagují jak vývojem úplně nových modelů, tak zdokonalováním těch stávajících.

V případě Hondy se jedná o model CBR 500R, který je pomyslnou vstupní branou do světa silničních sportovních motocyklů. Pro rok 2019 byl představen inovovaný model, který byť je z rodiny CBR momentálně nejmenší, doopravdy působí jako dospělá motorka a má hodně co nabídnout.

Vylepšená jízdní pozice

V porovnání s předchozím modelem došlo ke změně uchycení řídítek, které jsou nyní připevněny pod vrchními brýlemi (u předchozího modelu byly uchyceny nad nimi), což spolu s lehce zvýšeným sedlem propůjčuje motocyklu ještě sportovnější pozici a lepší zpětnou vazbu směrem k jezdci. Spolu s přepracovanou ergonomií došlo i ke změnám tvaru plastů a nová kapotáž zajišťuje lepší obtékání vzduchu, nebo chcete-li, aerodynamiku.

Malej, ale šikovnej

Změny se udály i na motoru a nový půllitr má změněné časování vačkové hřídele, vylepšené vstřikování paliva i pozměněný výfukový systém. To by mělo tomuto řadovému dvouválci přispět k jeho pružnosti zejména v nižších až středních otáčkách. Nová je i spojka s anti-hoppingovou funkcí, která slibuje lehčí chod páčky a plynulejší podřazování při sportovní jízdě.

Radost z řízení

Rám nového CBR má dle slov výrobce vyladěnou rovnováhu tuhosti, dále zde bude nová teleskopická vidlice o průměru 41 mm a centrální tlumič s 5 stupňovým nastavením předpětí pružiny. Lehká 17″  hliníková kola s profil paprsků ve tvaru Y a dutým profilem jsou dokonalým kompromisem mezi stabilitou ve vyšších rychlostech a obratným řízením. Na předním kole nalezneme 320 mm vlnitý kotouč s dvoupístkovým brzdovým třmenem, na tom zadním naopak 240 mm kotouč a jednopístkovým třmenem. Standardní výbava zahrnuje dvoukanálový systém ABS.

K dispozici jsou 3 barevné varianty (Grand prix red, Matt axis grey metallic a Pearl metalloid white) s tím, že je motocykl již v základu vybaven LED osvětlením a barevným digitálním displejem. Startovací cena pro český trh činí 169 900 Kč.

Fotogalerie