Letošní hlavní výstavní plocha veletrhu Motosalon je v Brně rozdělena do dvou výstavních ploch – haly F a P. Hala P je větší, takže tu naleznete vyšší počet vystavených věcí, ale to neznamená, že by byla hala F nějak méněcenná. Organizátoři se snažili co nejvíce rozdělit vystavovatele tak, aby nabídli zajímavý obsah v obou halách. Vše navíc doplňuje doprovodný program, který probíhá mezi oběma halami. Nyní se ale zaměříme na hlavní vystavované kousky mezi motorkami.

Letošní Motosalon ve velkém zahájila značka Harley-Davidson, která nám představila novinky Iron 1200 a Forty-Eight. Kromě toho také zveřejnila vítěze custom soutěže Battle Of The Kings. Vítězem se stal nakonec stroj z polského Szchecina, za kterým skončily stroje z měst Rzeszóv a Lodze. Nejlepším českým strojem byl upravený H-D z Prahy, který obsadil čtvrtou pozici. Harley-Davidson zároveň zval všechny přítomné na letošní 115. výročí značky, které se uskuteční na začátku července v Praze.

Hned vedle známé americké značky sídlí japonská Honda, která má jeden z největších stánků, jak je každý rok zvykem. Honda si sem přivezla veškeré své portfolio modelů, mezi kterými nechybí nový Goldwing či Fireblade, který tu je v několika verzích. Stejně tak tu naleznete oblíbenou Africu Twin, či novinky v podobě naháčů CB, které Honda představila loni na milánské výstavě EICMA.

Nedaleko je také stánek BMW, kde proběhlo představení několika českých premiér. Jako první tu zástupci této bavorské značky představili menší z modelů GS. Konkrétně šlo o modely GS F750 a F850. Hned poté se přešlo k největší motorce této značky, kterou je cestovní stroj K 1600 Grand America. Závěrem BMW představilo speciální edici modelu R nineT Pure, který byl uveden v modré barvě a s číslovkou 95 značící výročí založení značky BMW.

Hned naproti BMW nalezneme stánek KTM a Husqvarny. Obě značky už dávnou nejsou symbolem off-roadové jízdy, ale nabízí také modely na silnici. U KTM zaujme nový 790 Duke nominovaný také do soutěže Motocykl roku. Dále tu nalezneme jeho silnějšího bratra či 1290 Duke R či cestovní endura. Nechybí tu ani krosové motorky včetně ukázek motorek z rallye Dakar, takže se můžete zblízka podívat na motorku Štefana Svitka, který letos opět útočil na Top10, ale kvůli zranění odstoupil. U sesterské Husqvarny máme k dispozici supermotový model 701 či novinky Vitpilen a Svartpilen, což jsou velice zajímavé modely café racerů, které se od v minulosti představeného konceptu moc nezměnily. Ani u Husqvarny nejde jen o sériové motorky, takže tu můžeme vidět motorku Ondry Klymčiwa, který letošní Dakar opustil ve 3. etapě po těžkém pádu. Mechanici dali Ondrovu motorku částečně dohromady, takže už ji můžete vidět téměř nezničenou.

Japonská Suzuki na první pohled zaujme replikou GSX-RR Andrey Iannoneho z MotoGP, která stojí uprostřed stánku. Jak je zvykem, Suzuki působí ve všech motocyklových oblastech, takže tu jsou motorky od skútrů až po terénní. Továrna Triumph už nezaujímá pozornost svým Speed či Street Triplem, ale jsou tu i oblíbené modely Bonneville či Tiger.

Velkým lákadlem je stánek Ducati, kde můžete obdivovat model Panigale V4 a V4S. Jde o stroj, jehož motor vychází z modelu MotoGP a navíc zaujme svým výrazným designem. Kromě toho na stánku italské továrny nalezneme modely Multistrada, Scramblery či Diavel.

U Kawasaki je velkou novinkou model H2 předělaný na cestovní verzi, takže pokud jste si mysleli, že je motorka s přeplňováním jen na okruh, v japonské továrně si myslí něco jiného. Divokou H2 upravili na cestovní stroj, se kterým by měla být radost trávit v sedle dlouhé výlety. Další letošní novinkou je model Z900, který navazuje na tradice Kawasaki a vychází ze starého modelu minulých let. Kawasaki samozřejmě nabízí široké spektrum svých strojů.

I když má MV Agusta menší stánek ve druhé hale, rozhodně na sebe strhává velkou pozornost. Nejen, že si můžete prohlídnout modely F3 a F4 v závodních variantách Reparto Corse, ale je tu také ojedinělý stroj RVS1, což je limitovaná edice modelu Dragster. Na stánku samozřejmě nechybí vlajková loď Brutale.

Na stánku skupiny Piaggio nalezneme nepřeberné množství strojů Aprilia, Vespa, Piaggio a Moto Guzzi. U Aprilie si můžete hezky porovnat modely RSV4 a Tuono, které stojí vedle sebe. Už několik let je oblíbený model Dorsoduro, který letos sdílí nový motor se Shiverem. Vespa je synonymem italských stylových skútrů, takže si na tomto stánku najde každý to, co se mu líbí. Moto Guzzi naopak sází na konzervativnější styl a jde ve variantách cruiserů.

Za návštěvu rozhodně stojí stánek továrny Yamaha, která sem přivezla novinku Niken. Jde o tříkolový stroj, který by měl přinést novou nepoznanou radost z jízdy a jistotu ve velkém náklonu. Fanoušky MotoGP určitě potěší replika závodního speciálu Valentina Rossiho, která nejen, že stejně vypadá, ale má i stejné komponenty, jako jsou například karbonové brzdy. Dále tu naleznete oblíbené modely řady MT, skútry či supersport R6 v působivé matné černé.

Samozřejmě, že tu naleznete spoustu dalších výrobců motorek a příslušenství, takže vám chvíli potrvá, než obě haly projdete. I na našem stánku naleznete jeden unikátní stroj. Je jím supermoto Husqvarna FS450 Milana Svobody, kterých bylo vyrobeno jen pár kusů a v České republice je tento stroj jediný. Jde o tovární speciál vyrobený přímo pro závody Supermoto. Pokud bude chtít tuhle motorku vidět i na trati, bude to možné při kurzech naší motoškoly.