Testování na Roadshow

Vyzkoušet si fungl novou motorku je snem nejednoho příznivce jedné stopy. Několikrát se nám někdo z vás, našich čtenářů, ozval s tím, že by si rád vyzkoušel novinky pro nadcházející rok a zapojil se i do testování. Nyní je tu příležitost! Na začátku každé nové sezóny mají šanci všichni ti, kteří nejsou novináři a chtějí si novinky také vyzkoušet. Pár takových akcí pořádá i české zastoupení továrny BMW Motorrad.

Pozvánka: BMW Motorrad roadshow 2018

Pozvánka: BMW Motorrad roadshow 2018

Motocyklová roadshow BMW Motorrad: Do devíti českých měst přijede kamion plný testovacích motorek. To si nemůžete nechat ujít...

Číst článek

Při roadshow můžete vyzkoušet nepřeberné množství motorek a porovnat si jejich vlastnosti, klady i zápory, chování v úzkých i táhlých zatáčkách, při běžné i ostřejší jízdě. Tyto akce jsou dobré nejen pro budoucí zájemce, kteří samozřejmě nechtějí kupovat zajíce v pytli, ale i pro kritiky, kteří třeba papírově motorce nevěří. Jak jinak zjistit, co je na tom pravdy, než si ji přímo vyzkoušet. Jedné takové akce jsme měli možnost se také zúčastnit. Ta byla vyhrazena pro novináře a konala se na Motorlandu v Bělé pod Bezdězem.

Pozvánka na tuto akci nám přišla před více než měsícem a v tu chvíli jsme spíš uvažovali o návštěvě hor než o oprášení kombinézy. Každopádně takové pozvání se neodmítá a doufali jsme, že bude v polovině dubna už hezké počasí. Vše se vyplnilo, jak má, a i když byla při ranní cestě do Bělé zima, sluníčko vše napravilo a den jsme si nakonec mohli užít za krásného slunečného počasí s teplotami kolem 20°C. Prostě ideální příležitost na vyzkoušení všech novinek pro sezónu.

České zastoupení BMW Motorrad bylo na akci perfektně připraveno. Plný kamion motorek sliboval, že si budeme mít z čeho vybírat a spíš nebude čas všechno vyzkoušet. Ještě před samotným vyjetím na trať bylo dobré si připomenout všechny nejdůležitější vlastnosti jednotlivých modelů, čímž zkušeně provázel samotný šéf Petr Krajča. Samozřejmě, že tu nebyl sám a o bezproblémový chod akce se staral celý tým BMW.

BMW G 310 R

Po dopoledním seznámení se se všemi novinkami přišlo na řadu ježdění. Na úvod toho všeho jsem si nechtěla sednout na něco divokého, proto jsem zvolila model G 310 R. Tuhle motorku jsem chtěla vyzkoušet už dlouho, protože je na BMW vlastně netradiční. Vždycky mi přišlo, že se mnichovská továrna soustředí na silné stroje a tím, že přišla na trh s malou třístovkou, trochu vyrazila dech i všem svým zarytým příznivcům. O to víc jsem se těšila, až ji vyzkouším, protože představovala něco nového, co u BMW není tak obvyklé. Kromě toho BMW navíc přichází i s verzí GS.

EvaEva

S tímto modelem BMW cílí hlavně na mladé začínající jezdce a také ženy, které mají často problém zvládnout těžší stroj. Motorka tomu přesně odpovídá. Na základě svých proporcí a dobrému podvozku je snadno ovladatelná a dobře reaguje na změny směru. To je velkou výhodou, protože si můžete užít jízdu jak ve městě, tak mimo něj. Díky hezky tvarované nádrži a motoru o objemu 313 ccm, který dokáže motorku rozparádit, vůbec nemáte pocit, že jde o nejmenší model BMW. V továrně také zapracovali na detailech, takže oku lahodí zlaté vidlice a brzdové třmeny či nerezový výfukový systém a celkový design. Ještě více pak potěší cena, která je na 131 500 Kč vč. DPH.

BMW R nineT Urban G/S

Pro milovníky starých klasických motorek čistých tvarů je tu R nineT Urban G/S. Jde o stroj, který vás vtáhne zpátky do minulosti. Modelová řada R nineT nabízí nepřeberné množství úprav, díky kterým si můžete model upravit dle vlastního přání. Verze G/S vzdává hold legendárnímu modelu R 80 G/S, takže je typická kulatým světlem a malým čelním štítkem, čistým bílým lakováním s modrými detaily na nádrži a červeným sedlem.

Pod nádrží naleznete klasický vzduchem chlazený dvouválcový boxer, který psal historii továrny. Velkým plusem, který umocňuje celkový dojem, je analogový budík, ve kterém je jen malý digitální displej. S motorkou můžete vyrazit jak na silnici, tak po přezutí na špalky i do terénu. Líbí se jí jakýkoliv povrch, takže ježdění může být opravdu pestré.

C evolution

Po nostalgickém ježdění na modelu R nineT nastal naopak skok do budoucnosti a zdá se, že do hodně blízké. K vyzkoušení byla novinka C evolution, což je nový elektrický maxiskútr. Přiznám se, že tohle byl spolu s G 310 R jeden z modelů, na který jsem se těšila. Chtěla jsem konečně vyzkoušet elektriku, protože se v poslední době o takových strojích mluví čím dál tím víc a nejedna velká továrna se věnuje vývoji právě těchto strojů. Před pár lety jsem byla na návštěvě továrny BMW v Berlíně a právě tento model tam vyvíjeli. Nyní už je vše kompletní a mohla jsem ho vyzkoušet. Díky tomu, že BMW vyrábí také automobily, byly tu použité technologie z modelu BMW I3. C evolution navíc vyhrál v soutěži Motocykl roku 2018 ve třídě skútrů.

EvaEva

Velké překvapení vás čeká už po samotném nastartování, kdy logicky není nic slyšet. Na přístrojové desce se jen ukáže „ready,“ takže i vy musíte být připraveni vyrazit. Elektrický pohon nemá samozřejmě typický zvuk spalovacího motoru a při jízdě slyšíte jen takové hvízdání. Co si ale užijete, a co mě při jízdě bavilo nejvíc, je náběh točivého momentu. Elektromotor nemá prodlevu při přidání plynu a výkon 35 kW si můžete užít okamžitě. To je znát při výjezdech ze zatáček a samozřejmě i při rozjezdech, což se hodí ve městě na semaforech. Než se ostatní rozkoukají, jste dávno pryč.

K dispozici jsou také různé jízdní režimy a skútr umí také využít brzdění při rekuperaci, takže si ukládá energii zpátky do baterií. Ty jsou uloženy co nejníže, díky čemuž je dobře ovladatelný, protože má nízké těžiště. Jen si musíte trochu zvyknout na polohu nohou, které jsou trochu výš. Výkon je možné upravit tak, že skútr můžete řídit i s řidičákem na auto a to se do přeplněných měst hodí pro ty, kteří si nechtějí dělat řidičské oprávnění na motorku.

S 1000 R

Mé srdce zatím nejvíce tíhne k silničním silnějším strojům, takže další volbou byl naháč S 1000 R. Ten už dlouhou dobu patří ke standardní nabídce BMW a není důvod ho nějak měnit, protože nabízí vše, co od něj člověk čeká. Ostrý agresivní design už od prvního pohledu napovídá, že nesedíte na nějakém prdítku, což podporuje i zvuk z titanového tlumiče výfuku Akrapovič.

Výkon 121 kw osvědčeného řadového čtyřválce musí uspokojit dost rychlíků a ve spojení s jízdními režimy, systémem ASC a pokročilým ABS navíc všechny koně pod kapotou ukočírujete lépe. I když je trať v Bělé krátká, i tak jsem si jízdu užívala a bavilo mě hlavně přesné a rychlé rychlořazení. Testovací čtvrthodina utekla neskutečně rychle a musela jsem ho přenechat ostatním, i když se mi nechtělo.

EvaEva

BMW S 1000 XR

Jde vlastně o stejný základ motorky, tedy sportovní model, který je přizpůsobený k cestování. Díky svému motoru z S 1000 RR stále nabízí svižnou jízdu, která je zároveň bezpečná díky několika elektronickým systémům. Na cestování příznivci BMW spíš volí modely GS, ale XRo by dokázalo mnohé zlomit. Tahle motorka vás baví, užíváte si oboustranný quickshifer a hlavně se necítíte jako na těžké almaře, se kterou pojedete dlouhý trip jen rovně po dálnici. Tady si užijete každý průjezd zatáčkou a rozhodně budete stačit i sportovním motorkám i s tím, že budete mít něco naložené.

Bohužel jsem více strojů nestihla vyzkoušet, ale i tak to byl moc příjemný den strávený v sedle několika motorek. Po cestě domů jsem měla plnou hlavu dojmů z toho, co jsem v Bělé pod Bezdězem vyzkoušela, a rozhodně doporučuji návštěvu některé ze zastávek Roadshow.

EvaEva

Kromě testovacích motorek můžete obdivovat i exkluzivní model limitované edice HP4 Race, kterých bude vyrobeno 750 kusů. Zájemci ho mohou vyzkoušet při RR Days na Masarykově okruhu. Dále tu byl vystaven cestovní model R 1200 GS Exclusive, na kterém jsme mohli vidět hlavně nový systém konektivity motorky s mobilním telefonem. Je škoda, že zatím nebyly k dispozici modely F 750 GS a F 850 GS, protože jde určitě o letošní největší novinky, tak snad příště… to bude určitě k vidění také model nově připravovaného skútru C 400 X, který bude představen v létě.

Pozvánka: BMW Motorrad RR Days 2018

Pozvánka: BMW Motorrad RR Days 2018

Již posedmé pořádá BMW Motorrad v Brně akci RR Days, při které můžete vyzkoušet exkluzivní speciál BMW HP4 RACE. Akce bude pr...

Číst článek

Další zastávky BMW Roadshow:

  • 25. 4. 2018 Karlovy Vary – Jenišov
  • 26. 4. 2018 Karlovy Vary – Jenišov
  • 28. 4. 2018 České Budějovice
  • 29. 4. 2018 České Budějovice
  • 1. 5. 2018 Tři studně – Vysočina
  • 2. 5. 2018 Tři studně – Vysočina
  • 5. 5. 2018 Olomouc
  • 6. 5. 2018 Ostrava

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Testovací motocykly