Blíží se zima, většina jezdců se pouští do zazimování motorky a nechá ji přes zimu někde „bezpečně“ stát. Jak ji uchránit, aby ji nějaký povedený zlodějíček neukradl a na jaře nám nezbyly jen oči pro pláč? Samozřejmě zabezpečení motorky využijeme po celý rok. Podívali jsme se jaké možnosti nám trh nabízí.

Začněme od těch nejjednodušších a nejlevnějších variant. Rozhodně se vyplatí motorku přivázat nějakým řetězem/lanem k něčemu, co není možné jen tak odstranit. Osobně máme v garáži zabetonované železné oka v podlaze a pak není problém k nim motorku přidělat. Případně je lze k podlaze přišroubovat. Na ulici už je horší najít takové místo, ale dá se, ale k tomu je většinou potřeba mít delší řetěz. V obchodech můžete nalézt mnoho typů řetězů s různými délkami i průměrem i z různých materiálů. Samozřejmě k řetězu je dobré mít kvalitní zámek, který vydrží nějaké mechanické poškození i vliv počasí.

Dalším a hodně častým pomocníkem je zámek na kotoučovou brzdu. Existují různé typy buď s alarmem nebo bez něj a různě velké. Samozřejmě zabrání otáčení kola a pokud je s alarmem tak funguje na jednoduchém principu – po načtení kotouče a následném nežádoucím pohybu spustí alarm. Doporučuje se dát ho na přední i zadní kotouč.

Většina novějších motorek má už od výrobce v klíčku zabudovaný imobilizér, bez něhož přes řídící jednotku motorku nenastartujete, případně ho lze do motorky dodatečně domontovat.

Další, už cenově náročnější, možností je využití satelitního sledování motorky. Celý systém je zamontován pod kapotáží motorky a výrobci zaručují, že se těžko hledá i demontuje. Při neoprávněném pohybu s motorkou automaticky upozorní majitele na mobil a případný následný pohyb motorky je možné sledovat na počítači.

Samozřejmě veškeré zabezpečovací věci nejsou 100% a vždycky se dá najít způsob, jak motorku odcizit, každopádně díky nim má zloděj práci těžší a stojí za to i zkombinovat více takových zařízení.

Pokud motorku necháme stát v garáži, tak je dobré mít kvalitní garážová vrata, zámky a když chcete investovat, tak pohybová čidla do místnosti, čidla na roztříštění oken, napojení na pult centralizované ochrany a udělat si z ní prakticky trezor. Pokud nemáte garáž, je možné si koupit „větší plechovou boudu“ a tu pak zabezpečit podobným způsobem – výrobci také garantují určitý typ zabezpečení. Pokud však zloděj nepřijede s jeřábem nebo náklaďákem s hydraulickou rukou a motorku odveze i s boudičkou…

Snem nejednoho motorkáře či motorkářky je mít motorku doma v obýváku. Pokud Vám to drahá polovička dovolí, není bezpečnějšího místa. Máte ji denně na očích, kocháte se a většinou každý už má dům zabezpečený.

obyvak

Nebo si pořiďte nějakého pořádného trhače, který vaši motorku bude chránit vlastním tělem.

pes