Čas od času se kvůli různým důvodům rozhodneme prodat motorku. Pokud to není známému, tak většina lidí v dnešní době využije internetu, kam vloží inzerát a čeká, kdo se ozve. Někdy se může stát, že Vás osloví i zahraniční zájemce, pozor ale, aby to byl opravdový poctivý partner. Zde je ukázka, jak může vypadat komunikace bohužel s člověkem, který vás chce o motorku připravit (jde o aktuální konverzaci, která proběhla na konci listopadu při prodeji motorky):

Od: Hector pire <pirehector01@gmail.com>>
Dobry den, zaujal mne Vas inzerat. Je stale aktualni? Dekuji za odpoved. – Pokud je, tak odepíšete, že jo… Pak přijde další odpověď:

Jaký je stav moto? co je poslední cena, kterou jste ochotni prodat? Mužete mi poslat více fotek? Koupím od Vilnus, Litva, takže omluvte muj ceský preklad, nemluvím cesky, ale mluví lépe anglicky, mluvíte anglicky? Budu ucinit opatrení k vyzvednutí na kole.
What is the condition of the bike? what is the last price you are willing to sell?Can you send me more photos? I buy from Vilnus, Lithuania, so pardon my Czech translation, I do not speak Czech, but  speak better English, do you speak English? I will make  arrangements for pick up of the bike.

Když pořád pokračujete v konverzaci, dojde na to, že si ji koupí, ale peníze může poslat jedině přes paypal….

Jsem spokojen s cenou a stavu moto, takže budu kupovat .já nebude moci prijít podívat vzhledem k povaze mé práce(vrtné) jsem se tady na baltské more,bych se rád volat, ale je to docela drahé a nudné volání ze tady to je duvod, proc jsem vás kontaktovali prostrednictvím e-mailu. Mám vyzvednout agent, který prijde k vyzvednutí na vaší poloze po zaplacení. Budu platit mužete pres PayPal prímé nebo PayPal na váš bankovní úcet, protože nemám prístup do své banky on-line, ale mám to souvisí s mou PayPal úcet, aby se platby. jakmile platba byla provedena, muj vyzvednout agent prijde na vyzvednutí. Doufám, že si od vás brzy. mužete si zrídit paypal úcet na tomto webu, to trvá jen 10 minut pro registraci : http://www.paypalcz.cz/, https://www.paypal.com/cz Mužete si precíst o paypal, na wikipedii : http://cs.wikipedia.org/wiki/PayPal

I am okay with the condition and the price so i will be buying.I won’t be able to come to see due to the nature of my job(Offshore drilling) I am out here on the baltic sea,i would have loved to call but it’s quite expensive and tedious calling from here that’s why i contacted you through email. I have a pick up agent that will come for pick up at your location after the payment. I will be paying you through PayPal direct or PayPal to your bank account as i do not have access to my bank online but i have it linked with my PayPal account to make payment. Once payment has been made, my pick up agent will come for pick up. I will be waiting for your response.

Potom, co si odveze motorku prohlásí, že si spletl číslo účtu a vy mu musíte peníze vrátit, případně přijede jiný agent a bude tvrdit, že on je ten správný a bude chtít taky motorku nebo znovu vrácení peněz… Takové e-maily se vyskytují poměrně často i s tím, že se mění jak jména osob, tak země odkud pochází.

Na mail, že akceptujeme pouze platbu v hotovosti, ať peníze agent klidně přiveze, už nezareagoval. 

Motorku do zahraničí samozřejmě prodat lze, ale buďte obezřetní, komu. Pokud najdete normálního kupce, je potřeba buď jeho osobní přítomnost nebo jeho ověřená plná moc, jméno, příjmení, bydliště, rodné číslo (datum narození) a kopie pasu a dobře sepsaná kupní smlouva.

Poté u přepisu vlastníka na evidenci vozidel je nutné předložit:

  • vyplněnou žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel,
  • technický průkaz + osvědčení o registraci vozidla (malý TP),
  • platný termín technické prohlídky, popř. doklad o technické prohlídce,
  • protokol o evidenční kontrole,
  • platný doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,
  • přítomnost cizího státního příslušníka nutná, popř. plná moc a platný cestovní doklad cizího státního příslušníka,
  • tabulky registrační značky (moto 1 ks),
  • a také zaplatit správní poplatek (motorka do 50ccm 300 Kč, nad 50 ccm 500 Kč)

Pokud si motorku ještě chcete užít a neprodáváte ji, je nejvyšší čas ji zazimovat a pořádně zabezpečit proti krádeži.