Jestli fandíte motorkám, jistě víte, že letošní závody Isle of Man TT již proběhly, a pravděpodobně hledáte výsledky. Pokud jste ve světě motorek nováčkem, možná jste o závodech ještě neslyšeli, což je ale rozhodně chyba!

Zjistěte si o nich více informací, proč jsou tak základní znalostí všech motorkářů a dozvěďte se, jak proběhl letošní ročník.

Co je Isle of Man TT?

Isle of Man TT je zkrácená verze názvu International Isle of Man Tourist Trophy Races. Jedná se v podstatě o sérii motocyklových závodů, jež se každoročně konají na Ostrově Man ležícím mezi Velkou Británií a Irskem, a to už od roku 1907, takže mají dlouholetou tradici a závodů již proběhlo celkem 96. Těší se opravdu velké popularitě, na místo každoročně přilákají více než 43 000 návštěvníků a minulý rok si závody v televizi naladilo skoro 26 milionů lidí!

Spolu s úspěchem těchto závodů je nutno zmínit, že jsou extrémně nebezpečné. Jezdí se velice rychle, někdy až 330 km/h, a 60,72 kilometrová trasa ležící v hornaté krajině je velmi klikatá, úzká, mnohdy nerovná, lemovaná kamennými zdmi a plná nebezpečí v podobě postranních budov či stromů.

WSBK-start

Isle of Man TT se koná vždy v květnu a červnu a skládá se z několika jednotlivých závodů lišících se zejména tím, na jakých motorkách se na nich jezdí, tedy třeba počtem válců nebo typem pohonu. Letos se konaly závody Superbike TT, Supersport TT, Superstock TT, Lightweight TT (Supertwin), Sidecar TT, Senior TT nebo Zero TT.

Zlatá jména závodů

V závodech se proslavila jména, která byste možná měli znát. Prvním vítězem se v roce 1907 stal Charles R. Collier na svém motocyklu Matchless, s nímž se účastnil závodu jednoválcové třídy a tenkrát dosáhl nyní možná úsměvné průměrné rychlosti 61,49 km/h.

Naopak nejčastějším vítězem je Joey Dunlop, který se prvního místa dočkal 26krát v letech 1977–2000, bohužel se ale pro něj závod v Estonsku stal roku 2000 osudným, když podlehl svým zraněním. Hned druhým je v tomto ohledu John McGuinness, který kromě časových rekordů také nasbíral již 23 trofejí. Nejvíce závodů pak dokončil Dave Madsen-Mygdal, bylo jich celkem 112.

Kdo stojí závodům za zády?

Závody Isle of Man TT mají mnoho partnerů a sponzorů, mezi něž patří značky tak odlišné jako výrobce pneumatik Dunlop, RST, výrobce motocyklových oděvů, výrobce energetických nápojů Monster Energy, výrobce hodinek WRYST či investiční společnost RL360°. Závody jsou také sponzorována místními společnostmi. PokerStars například, největší online pokerová herna na světě, sídlící na ostrově Man, sponzoruje prestižní závěrečný závod Senior TT, jenž se letos konal 12. června, ale od roku 2007 již podpořila i mnoho dalších závodů, jako třeba Supersport, Superstock a Superbike.

3241715766

Jak si závodníci vedli letos?

Letošní ročník probíhal od 30. května do 12. června a byl velmi úspěšný, neboť se objevilo mnoho nových rekordů. John McGuinness například pokořil rekord Bruce Ansteyho z roku 2014 a letos se stal opět nejrychlejším jezdcem s časem 17 minut, 3,567 vteřin za jedno kolo a průměrnou rychlostí 213,562 km/h, čehož dosáhl během závodu Senior TT na své Hondě 1000 cc.

O další rekordy dokončených závodů se postarali Bruce Anstey v TT Superbike na Hondě 1000 cc, Ivan Lintin v TT Lightweight na Kawasaki 650 cc, Ian Hutchinson v TT Superstock na Kawasaki 1000 cc nebo třeba bratrská dvojice Ben Birchall a Tom Birchall v TT Sidecar na LCR Hondě 600 cc.

Nejrychlejším nováčkem se letos stal Derek McGee se svou Hondou 1000 cc a časem 18:33,999, nejrychlejší ženou pak Maria Costello na Kawasaki 600 cc s výsledkem 20:00,143.

Závodů se účastnili i čeští jezdci. Michal „Indi“ Dokoupil jel v třídě Supersport na Yamaze R6 a v třídě Supertwin na Kawasaki ER6F, Kamil Holán se účastnil kategorií Superbike, Superstock, a dokonce i Senior TT na BMW S1000RR a v kategorii Supersport seděl na Yamaze R6 jako Indi. V Supersportu skončil Indi na 25. místě v prvním závodě a na velmi pěkném 20. místě v druhém závodě s časem 01:16:14.849, v Supertwinu na 22. místě. Holán v kategorii Supersport skončil na 27. místě v prvním závodě, v Superbike pak na 33. místě, v Superstock obsadil 32. místo a v Senior TT dosáhl 27. místa s časem 01:15:03.662.

Oceněni nejsou jen motorkáři

„Spirit of TT“ bylo poprvé zavedeno v roce 2010 a patří těm, co se o něco zasloužili, anebo samozřejmě těm, již dosáhli vynikajícího výsledku. Ten, kdo „Spirit of TT“ získá, by měl ztělesňovat étos a hodnoty spojené s těmito závody, jako například slušnost, poctivost, velkorysost, odvahu, soucit, čestnost, respekt a týmového ducha, a nárok na něj může mít jak závodník, tak traťový maršál nebo dobrovolníci.

29907E8E5CE5466AB16AA3AEDFCCACE3

Oceněním se mohou pyšnit Paul Owen, jenž to své získal v roce 2010, Conor Cummins za svůj obdivuhodný comeback v roce 2011, ačkoli prodělal vážná zranění ohrožující jeho kariéru, a dále Ben a Tom Birchall v roce 2012 nebo Eric Alexander, nejdéle sloužící traťový maršál TT, který byl oceněn v roce 2013.

Na co se můžeme těšit?

Další závody se budou konat samozřejmě už příští rok, a to od 28. května do 10. června 2016. Napadlo vás, že byste příští závody chtěli shlédnout osobně? V tom případě si poznamenejte, že od letošního listopadu bude možné koupit lístky na webové stránce cestovní agentury, iomttbreaks.com, spolupracující s Isle of Man TT, kde si rovněž můžete zařídit ubytovací balíčky. Šťastnou cestu!