Minule jsem vám představil hru Dakar Rally Game, která byla opravdovou novinkou, což se rozhodně nedá říct o Trials Frontier. V dubnu tomu totiž budou už tři roky, co finské vývojářské studio RedLinx, spadající pod veleznámý Ubisoft, vypustilo první verzi téhle oblíbené arkády. Možná se tedy budete ptát, proč vytahuju takovou stařešinu? Odpověď je jednoduchá. Protože je prostě dobrá a baví 50 miliónů hráčů po celém světě, tak proč by neměla bavit i vás? Navíc si ji zahrajete na mobilu nebo tabletu, ať už běží na Androidu nebo iOS (mimochodem má i aplikaci pro Apple TV a běží i na spoustě jiných platforem – Xbox One a Playstation 4) a třeba na Apple App Store získala ocenění Editors‘ Choice. Jo, a je zdarma!

Pro ty, kdo se hrami příliš nezabývají, by bylo dobré říci, že ani samotná série Frontier není v herním světě žádným nováčkem. Vůbec poprvé totiž byla představena už v roce 2000, tehdy pro Windows a Mac. Ale pojďme do současnosti a řekněme, že se hrám běžně nevěnujete, tudíž necháme vše okolo stranou a jdeme hrát.

Trial Frontiers totiž budete milovat od prvního spuštění. Žádné intro, prostě hru spustíte a hned jdete do prvního levelu, resp. do tutoriálu, abyste pochopili principy ovládání. Ten je naštěstí velmi jednoduchý – pravým palcem ovládáte jízdu dopředu a dozadu, levým pak přenášení váhy vpřed a vzad. Vaším cílem je pak na daném stroji dojet do cíle levelu co nejrychleji a ideálně bez pádů. Cesta je samozřejmě plná různých překážek a zlomyslných nástrah a s každým dalším odjetým kolem samozřejmě obtížnost začne gradovat.

Hru sledujete jako klasickou plošinovku z boku ve 2D, nicméně prostředí je vytvořené ve 3D. Celé sérii zajistila úspěch krom skvělé grafiky (hru jsem hrál na starším iPadu 3rd) a vynikající hratelnosti zejména reálná fyzika. Neustále musíte motorku při jízdě vyvažovat, skáčete, jezdíte po zadním, po předním, děláte backflipy a frontflipy a když už si myslíte, že umíte všechno, přijde level, kde máte za úkol udělat do cíle pět backflipů a vy nemáte ponětí kde a jak. Takže to hrajete znovu a znovu a znovu, dokud ten zatracený level nedáte a celé je to tak úžasně návykové…

Je dost možné, že tady už přestáváte číst a hru už stahujete. V tom určitě nevidím problém a než těch pár set MB stáhnete, můžeme si projít ještě herní systém. Základním menu je takové postapokalyptické westernové městečko, ve kterém máte svoji garáž, saloon a obchod. To jsou takové tři základní odrazové body.

Začneme garáží, kde na vás čeká… no… řekněme takovej motobastl s přivázanou baterkou na blatníku místo světla. Tu si za získané herní mince a posbírané součástky, které si na konci každého úspěšně složeného levelu vytočíte na kole štěstí, postupně vylepšujete. Vyhrané peníze tak můžete utrácet za řídítka, motor, kola, rám a pokud jich budete mít pořád příliš, tak třeba i lakování. Ale víte jak… na barvu to nejezdí. Zajímavým prvkem ve hře je slučování součástek, kdy třeba za tři matky I. kategorie můžete mít jednu matku II. kategorie.

V saloonu se vám s budou postupně ukazovat NPC postavy (z anglického non-playable character, tedy nehratelné postavy), které vám budou zadávat další úkoly a odkrývat nové levely. Ty jsou opravdu příjemným zpestřením a leckdy vás pobaví. K odehraným levelům se pak můžete prostřednictvím mapy (která je ostatně i v hlavním menu) kdykoliv vrátit a pokusit se je zajet lépe a získat nějaké mince a třeba potřebné součástky na upgrade.

Pokud se vám to nebude dařit, zamíříte asi do obchodu. Tam z vás dědek patrně sedře kůži, ale někdy to holt prostě nejde jinak. Každá hra vás totiž stojí nějaký ten kanystřík benzinu, který se obnovuje pomaleji, než ubývá, takže pokud budete chtít tak nějak „za tepla“ dojet skoro dohraný level, možná se uchýlíte k nákupu. Stejně tak zde můžete pořídit nějaké ty mince či drahokamy, které slouží jako prémiové platidlo a další. Tyhle mikrotransakce jsou prostě neduhem her zdarma.

Na zbytek si určitě přijdete při hraní sami, ostatně nejsme herní server, abychom se v každé hře museli pitvat až do hloubky zdrojového kódu. Určitě ale stojí za zmínění, že hra má takový úspěch kvůli spoustě drobným detailům. Například k příležitosti právě probíhající rallye Dakar byla do hry přidána motorka KTM 450 Dakar a s ní celá KTM Rally Challenge obsahující několik dalších levelů, kde se navíc, stejně jako u celé hry, můžete poměřit se zbytkem světa.

Celkem na vás čeká přes 250 misí na 200 unikátních tratích a 15 motorek. Tak se ještě rychle mrkněte na video ukázky a užijte si příjemně strávené dlouhé hodiny u Trials Frontier…

Ukázka ze hry Trials Frontier

Ukázka dodatečného updatu Player versus Player (PvP)