Jak už jsem v úvodu naznačil, mobilní platformy nabízí v současnosti nejsnazší způsob, jak se stát hráčem. Mobil či tablet vlastníme téměř všichni a díky dotykovému displeji a gyroskopu se hodí jako skvělý ovládací prvek a zejména závodní hry jsou na něm hodně zábavné. Na mobilech, ať už s Androidem či iOS (občas i u WP), najdeme navíc poměrně pestrou nabídku motorkářských her, které bychom vám rádi prostřednictvím této rubriky postupně představili, a kdy jindy to načít než teď v zimě…

Jako první jsem vybral hru Traffic Rider od vývojářského studia skgames. Nejde o žádnou složitost, nýbrž o skvěle zpracovanou nekonečnou arkádu, po které se neustále řítíte na své motorce vpřed. To by se zprvu sice mohlo zdát jako nuda, ale opak je pravdou. Z mého pohledu jde o skvělou mobilní hru, kterou můžete hrát dlouhé hodiny a nebo si střihnout rychlou pětiminutovou jízdu jen tak při čekání, až si vaše drahá polovička vybere v obchodě barvu na vlasy.

A v čem je tedy hra tak zábavná? Autoři dokázali žánr nekonečného závodu posunout na novou úroveň tím, že do hry přidali mód kariéry. Navíc se vše odehrává z pozice první osoby ve skvělé grafice a s reálně nahraným zvukem motorek. To je poměrně důležitý bod, který ocení všichni se zimním motoabsťákem. Ty motorky prostě zní a vypadají, jak mají, jen u názvů a označení musíte použít trochu fantazie, protože jednotlivé modely holt nejsou licencované.

To ale nic nemění na tom, že jezdit můžete hned na 26 motorkách a podle vzhledu poznáte, že jde například o Ducati Multistrada, Kawasaki Z750, Kawasaki GT 1400, Kawasaki ZZR 1400, BMW K1200S, Honda CBR 1000 RR Fireblade, Suzuki GSX-R 1300 Hayabusa, Kawasaki ZX-10R Ninja, Aprilia RSV 4, Yamaha YZF-R1, Ducati 1098R, MV Agusta F4, Kawasaki H2, ale třeba i Dodge Tomahawk a další.

Ke hře Ride 2 byl vydán DLC balíček motorek Rising Sun

Ke hře Ride 2 byl vydán DLC balíček motorek Rising Sun

A je to tady. Leden, choulíme se za kamny a snažíme se zabít nudu dlouhých zimních večerů. To je ideální čas zahrát si nějako...

Číst článek

Hra nabízí 4 různé herní režimy – kariéra, nekonečná jízda, time trial a free ride. Kariéra je vlastně hlavním herním režimem, ve kterém je na vás připraveno více než 70 různých misí. Začínáte na nejslabším skútru ve městě v jednosměrném provozu a postupně se prokousáváte dalšími úrovněmi, vylepšujete si parametry motorky a pořizujete nové. To ostatně musíte, protože s každou další úrovní se hra stává složitější a brzy už výkon ani sebelíp vytuněného skútříku prostě nestačí…

Princip hry je velmi prostý. Jedete po nekonečně rovné silnici s jednosměrným či obousměrným provozem, kde při rychlostech nad 100 km/h začínáte dostávat body. Čím rychleji jedete, tím víc bodů získáváte. Další extra body můžete získat za nebezpečnou jízdu v protisměru či po zadním (nebo obojí). Ještě více bodů pak získáte díky COMBO násobičům za každé těsné minutí zákeřně narafičených aut.

Ve zbývajících třech režimech si můžete užít nekonečnou jízdu, time trial a free ride s volbou jednosměrného nebo obousměrného provozu a také „kulis“ – dálnice, poušť, město a zimní krajina. Aby toho nebylo málo, na výběr je i jízda ve dne, v podvečer nebo v noci, jak máte zrovna chuť a kolik bodíků potřebujete získat (za podvečer a noc máte bodový bonus), abyste si mohli koupit silnější bike a postoupit dál v kariéře.

Motorku si můžete krom výkonu, brzdného efektu a ovladatelnosti vyladit také ještě do vlastní barvy a vystylovat můžete i sebe – volbou různě barevných rukavic. V garáži se pak můžete přepnout do režimu foto, ve kterém si motorkou libovolně otáčíte, následně udělat screenshot a otravovat s ním kamarády na sociálních sítích.

Hra je zdarma a funguje na modelu freemium, kde za každou odjetou hru střádáte herní bankovky, za které si pak pořizujete nové motorky a jejich upgrady. Vždy je ale samozřejmě možnost (u některých motorek bohužel i nutnost) vývojářům pustit nějakou tu korunu a pořídit například doživotní dvojnásobný zisk, doživotní extra život navíc, odebrání reklam (které ale nejsou až tak extrémně otravné, jako umí být u jiných her) či klíč pro odemknutí zatím nepřístupných voleb.

Zbývá ještě dodat princip ovládání – zatáčíte nakláněním mobilu, na pravém palci držíte plyn, levým pak brzdíte, troubíte nebo jezdíte po zadním. Zkrátka jednoduchá záležitost, kterou by měl zvládnout opravdu každý.

Ukázka ze hry Traffic Rider