Původně jsem pro vás měl připravenou úplně jinou hru ve zcela odlišném žánru. Když mě ale všímavá kolegyně Olga upozornila, že na oficiálním twitterovém účtu píšou o vydání mobilní hry Dakar Rally Game, měl jsem takovou radost, že jsem prostě změnil plán.

Celý motoristický svět teď žije tímhle legendárním závodem, MotoGP i WSBK už svoje hry dávno má, ale Dakar jsme si zatím na mobilu zahrát nemohli. A vzhledem k tomu, že Dakar je hodně specifický, samozřejmě mě také zajímalo, jak se autoři hry poprali s provedením a hratelností a zda se jim také alespoň částečně podařilo zachovat charakter tohoto náročného závodu.

Hra byla vytvořena pro Android a iOS, přičemž mé otestování proběhlo v iOS na postarším iPhone 5S. Je tedy dost dobře možné, že na novějším a silnějším HW bude celá hra graficky o chlup lákavější, než vidíte na našich screenshotech.

Rally Dakar Game vychází z tohoto ročníku Dakaru v Jižní Americe, takže na vás čeká 12 etap jako jezdce v reálu, s možností volby pěti druhů vozidel – kamion, auto, quad, motorka a buggyna. Celkem jsou ve hře od každé kategorie 4 vozidla (u aut 5) se 3 výkonnostními charaktery – rychlost, průchodnost a ovladatelnost a v každé kategorii máte nejhorší „povoz“ zdarma s tím, že za vyhrané dakarské kredity si můžete pořídit lepší.

Celé herní menu je poměrně jednoduché a přímočaré. Zvolíte si závodní náčiní, vyberete single hru (ještě v menu připravený režim Challenge, který ale zatím není aktivní) a etapu. Vše probíhá ve zjednodušené formě, jako v reálu, takže začínáte prologem v Asunciónu, a abyste mohli jet další etapu, musíte tu předchozí vyhrát. Zde ještě musím říct, že je vše v pořádku a dává to smysl. Pojďme do hry samotné.

V běžném Dakaru se startuje s odstupy, ve hře startujete se třemi dalšími soupeři naráz. Je to bezesporu krok pro získání větší hratelnosti a můžeme a nemusíme ho shledat jako nutný. Ale budiž. Horší je fakt, že inteligence soupeřů je na úrovni houpacího koně, takže zejména na motorce se zprvu může stát, že vás nějaký soupeř prostě sejme. Ale co už… Zvedneme motorku a jedeme dál, že? Ostatně je to Dakar, nejsme žádný másla.

Princip hry je také velmi jednoduchý. Vyrazíte ze startu s odpočítávajícím se časem do projetí dalšího checkpointu, kde se vám nějaký čas přičte. Místo roadbooku máte v levém horním rohu šipku, která ukazuje směr k dalšímu checkpointu, a jelikož to není klasická rallye, kdy metr od krajnice končí herní mapa, jet můžete opravdu kudy chcete. Hlavní je ale dojet včas.

S dalšími etapami se samozřejmě obtížnost zvyšuje. Velmi záhy dojde na potřebu tankování, výměny pneumatik, tlumičů a prvků karoserie/kapotáže a pro řidiče pak samozřejmě voda, jídlo a ošetření. To vše samozřejmě není zadarmo a stojí to nemalý obnos dakarských kreditů, které ale získáte jen za první tři místa. Až sem je vše ještě relativně v pořádku. Hra je zdarma, holt se vývoj musí zaplatit nešikovností hráčů, budiž.

Trochu horší je to se samotným ovládáním hry, které ale může být částečně způsobeno chybkami, které by snad do budoucna mohly být vyřešeny. Ovládání lze řešit buď čistě šipkami nebo šipkami a zatáčení gyroskopem. Osobně preferuji gyroskop, protože ho mám ověřený z vícero závodních her, funguje a člověk si víc užije hru. Nehledě na to, že prostě točí mobilem jako volantem a to je vždycky fajn. Zde bohužel chybí nastavení citlivosti, takže hraním na gyroskop si vykloubíte ruce z toho, jak se budete vehementně snažit zatočit a krk z toho, jak u toho budete naklánět hlavu, abyste něco viděli…

No nevadí, zkusíme to hezky postaru na šipky. Zde je už hra trochu hratelnější, ale bohužel jak na iOS, tak i na Androidu (donutil jsem Evu smazat videa z Japonska a nainstalovat místo nich tuhle hru) jsme oba zaznamenali problém s reakcí na stisk. Někdy to nechce zatočit, takže musíte pustit plyn a pak zareaguje, jindy zase po ubrání nereaguje na přidání. V tomto ohledu hra naprosto propadá, a pokud by její hráči překousli fakt, že nemá až takový spád jako klasické závody nebo minule popsaná hra Traffic Rider, toto patrně dříve či později způsobí, že hra půjde z mobilu rychleji jak porno časák z kláštera.

Po grafické stránce hra nevypadá špatně, ale občas dokáže pobavit nějakou chybkou zobrazení v podobě zmizelé části vozidla a rozhodně velkým zklamáním je zvukový projev. Tady si člověk připadá jak u hraní počítačových her z konce devadesátých let.

Pokud bych měl Dakar Rally game ohodnotit procenty, dostala by 55%, kde těch 5 dostane za snahu o realizaci žánru. V počtu stažení na obou platformách bude určitě těžit ze jména legendárního závodu, ale to je asi tak jediné. Z čistě herního hlediska jde spíš o ne zrovna dotaženou komerční žánrovku, kterou si lidé ze zajímavosti nainstalují, stráví nad ní v prvních třech etapách nějaký čas (poslední minuty asi ve vzteku) a následně ji smažou a zapomenou. Alespoň, že je zdarma. Další prosím…

Ukázka ze hry Dakar Rally

Stáhněte si Dakar Rally Game