První motoškola v letošní sezóně

Ve sváteční úterý 8. května 2018 se na okruhu ve Vysokém Mýtě konala první motoškola roku 2018 pod záštitou Silnicnimotoskola.cz. Na účastníky plně obsazeného kurzu čekal celodenní nabitý program, který je zlepšil v jízdě na motorce, dozvěděli se spoustu důležitých a zajímavých informací od instruktorů a odnesli si skvělý zážitek.

Motorkáři a motorkářky byli rozděleni do jednotlivých skupin podlé své výkonnosti. Každou skupinku motorkářů měl na starosti jeden instruktor, který se věnoval pouze svým jezdcům a předal jim své mnohaleté zkušenosti s jízdou na motorce, technickými poznatky a spoustu dalších potřebných informací k jízdě a motocyklům. Skupiny tvořilo maximálně sedm účastníků, aby se jim instruktoři mohli věnovat v největší možné míře.

Po chutné snídani a úvodní rozpravě, základní teorii a spoustě vtipných a zajímavých historek od Petra Drnovského, vyrazili jezdci se svými stroji a motocykly na jednotlivá stanoviště.

Na spodní dráze v úrovni silnice R35 čekal na jezdce připravený slalom a kužely na tzv. osmičky. Slalom prověřil nejen manipulaci s motocyklem, ale zároveň i kombinaci ovládání spojky, brzdy a plynové rukojeti. Plastové kužely padaly na tomto místě k zemi asi nejčastěji, ale člověk se jde na motoškolu zdokonalovat a nikdo to účastníkům neměl za zlé! Po pár průjezdech každý jezdec dokázal projet plynule a správně slalom bez pádu motocyklu nebo kužele.

Vyhýbací manévr okolo překážky opět ukázal, jak je jezdec s motorkou sehraný a jak rychle dokáže reagovat za jízdy na nečekané situace, mnohdy v plné rychlosti. Na trati jezdci zkoušeli průjezd „retardérem“ v menších i větších rychlostech. Může se tak stát ve spoustě situacích na silnici, tudíž je potřeba umět pracovat s motocyklem na sto procent.

Na velkém i malém okruhu na Autodromu ve Vysokém Mýtě jednotliví instruktoři učili jezdce, jak správně najíždět do zatáček. Jak si nadjet, kam směrovat hlavu, tak aby člověk viděl co nejvíce prostoru, a spoustu skvělých informací potřebných pro jízdu na motorce. Instruktoři se věnovali pro správné pochopení bezpečné rychlé jízdy nejdříve celé skupině a pak i jednotlivcům.

Jednou ze sedmi zastávek bylo také stanoviště na výcvik stability jezdců pod dohledem Davida Haase. U modrého stanu si účastníci mohli vyzkoušet jízdu na trialovém motocyklu Sherco jak na asfaltu, tak na vytyčené menší trati na louce. Připraveny byly i upravené trialové bicykly bez sedátka.

Největší porci odvahy potom účastníci ukázali na stanovišti, kde se zdokonalovali v nouzovém brzdění. Dle rad instruktorů začínali nejdříve zvolna, ale nakonec se všichni odvážili dostat svoji motorku až na limit. A z přibližně šedesátikilometrové rychlosti zastavit na místě není žádný lehký oříšek. O tom se přesvědčili také někteří jezdci, kteří postavili motorku až na předek nebo nedobrzdili a projeli za kužely vyznačující překážku. Po této zkoušce čekalo na jezdce překvapení v podobě rozjezdu do prudkého kopce.

V restauraci uprostřed autodromu čekal na každou skupinu zdravotník – Jarda Vrtělka, který měl připravenou odbornou hodinovou přednášku s praktickým nácvikem. Účastníci kurzu si připomněli základy první pomoci. Ideální tipy, rady a praktiky při poskytování první pomoci nejen při dopravní nehodě. Vše bylo podpořeno tím, že sám přednášející uváděl i příklady z praxe. Přednáška byla speciálně vytvořena pro motorkáře tak, aby dokázali po nehodě správně pomoci třeba kamarádovi, který má na sobě přilbu a kombinézu.

Po kurzu, který končil přibližně po čtvrté hodině odpolední, nastal čas na volné jízdy. Na volné jízdy dorazili i jezdci, kteří nebyli účastníky dopolední motoškoly. Jízdy na okruhu ale i tak probíhaly v poklidu, jezdci se respektovali a nedělali žádné vylomeniny, i když k tomu uzavřený okruh lákal. Kdo neměl zaplacené jízdy, měl k dispozici jednotlivá stanoviště a mohl trénovat až do šesté hodiny večerní a nadále využívat rad a konzultací s instruktory. Účastníci kurzu měli také možnost vyzkoušet zcela novou KTM 390 Duke, která byla zapůjčena k dlouhodobému testování.

Po jízdách, rozloučení a společném focení byli jezdci odměněni certifikátem o absolvování kurzu Silničnímotoškola.cz. Jednotliví účastníci i samotní instruktoři si první letošní motoškolu užili  v tak skvělé partě na maximum a Silničnímotoškola.cz se na vás znovu těší již v neděli 3.6.2018!

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Fotogalerie