4. listopadu si v Praze dají sraz největší osobnosti české i světové FMX scény, aby společně zazářily na nejstarší evropské freestyle motokrosové show, FMX Gladiator Games. Je jasné, že o napínavé momenty, extrémní výkony ani adrenalin nebude nouze a diváci navíc budou mít jedinečnou šanci setkat se s legendami světa FMX tváří v tvář, potřást si s obdivovanými jezdci rukou, odnést si jejich autogram nebo si pořídit společnou fotku. Před tím, než se O2 arena otřese v základech, rozezní se hudba a vzduchem začnou létat jezdci na motocyklech, sněžných skútrech a dalších strojích, připravili pořadatelé pro návštěvníky speciální Pit party, neboli setkání v zákulisí. Od 14:30 tak budou mít návštěvníci jedinečnou šanci nejen se potkat s hvězdami FMX, ale také proniknout do backstage show, prozkoumat scénu a z bezprostřední blízkosti si prohlédnout a projít nájezdové rampy i stroje jednotlivých jezdců.

Domácími reprezentanty budou bratři Podmolovi, kteří pro tento speciální večer pilují nové triky. Libor poprvé v ČR předvede netradiční front flip neboli salto vpřed, Filip se chystá na double back flip, tedy dvojité salto vzad. Své umění předvedou také Petr Pilát nebo Martin Koreň, který je nyní v top kondici a aktuálně trénuje své triky, aby u diváků i poroty maximálně zabodoval.

„Loni jsem ve finále skončil na druhém místě, těsně za Adamem Jonesem, což mě hodně mrzelo. Proto jsem letos makal, pár triků vyladil a budu samozřejmě dělat vše pro to, abych se opět dostal do finále a bojoval o přední místa,“ říká odhodlaně český FMX jezdec Martin Koreň.

„Přiznám se, že jsem pár dní před akcí trochu znejistěl. Museli jsme změnit nastavení rampy, nějak to přestalo fungovat. Proto budu muset ještě potrénovat,“ prohlásil Libor Podmol, mistr světa a vítěz X-Games. Náročné triky v současné době nacvičují doma na své zahradě s dopadem do ohrady naplněné molitanem. Aby mohli pořádně trénovat, potřebují bratři Podmolové přívětivé podmínky. „Po nedělním větru jsme byli rádi, že nám všechen molitan neodletěl z foam pitu. Čekáme na lepší počasí, ještě bych potřeboval alespoň den testovat,“ doplnil Podmol, který front flip před zaplněnou O2 arénou předvede zcela poprvé.

Pro větší jistotu se do pražské arény nainstaluje speciální nafukovací dopad. Ten má změkčit možný pád, zároveň z něho jezdec běžně odjede. „Jsme sice blázni, ale ne takoví. Je to pro naši bezpečnost. O dalším víkendu nás čeká další závod mistrovství světa v Číně. V něm chci zaútočit na titul,“ doplnil Podmol, který ve světovém šampionátu ztrácí dvanáct bodů na Španěla Maikela Melera. V letošním roce navíc získal bronzovou medaili z X-Games.

Divákům v Praze plánuje Podmol ukázat své nejlepší triky, například bodyvarialový Volt, při kterém se v letu na sedadle otočí kolem své osy. Poprvé však bude kombinovat salta vzad a vpřed. „Je to úplně jiná fyzika. Při front flipu musí jezdec před koncem rampy ubrat plyn a naklonit se správně dopředu. Je to naprosto nepřirozené,“ podotkl Podmol o triku, který v současné době předvádí tak pět jezdců na světě. „Myslím, že letošní ročník FMX Gladiator Games se hodně povede, bude to zase ono.“

Libor Podmol – trénink salta vpřed

Vrcholem večera sedmnáctého ročníku tradiční adrenalinové akce bude dvojité salto. To pravidelně trénuje Filip Podmol. Bájný trik zapojuje do svého repertoáru pravidelněji Novozélanďan Levi Sherwood. Dokonce trojité salto ze speciální rampy dal už před dvěma lety Australan Josh Sheehan. Dvojité však doposud žádný český freestyle motokrosař skočit nedokázal. „Je to nápor na psychiku. Hodně nebezpečné. Člověk se musí dostat do větší výšky a pak se z ní nechce rozplácnout do molitanu, natož na hlínu,“ hovořil Filip Podmol o tréninku dvojitého salta.

Filip Podmol – trénink dvojitého salta

Ze světových es do Prahy zavítá například Brice Izzo, Daniel Bodin, Jason Cesco, Jamie Squibb, Davide Rossi, Leonardo Fini nebo Ryan Brown a po řadě let se k nám vrátí i Edgar Torronteras, který stál přímo na startu prvního ročníku FMX Gladiator Games v roce 2000.

Španěl Edgar Torronteras patří mezi opravdové legendy FMX, o čemž svědčí právě fakt, že stál u zrodu prvního ročníku FMX Gladiator Games. Patřil mezi „pionýry“ FMX, freestylové hrdiny, kteří jako první v této disciplíně získali mezinárodní uznání a představili nový extrémní sport širší veřejnosti. Také díky Edgarovi FMX zaznamenal, zejména v USA, tak silný ohlas diváků. Během své dosavadní kariéry sklidil nespočet úspěchů a několikrát bodoval i na proslulých X Games. Pokud zrovna nesedí na svém motocyklu, můžeme ho potkat v Barceloně jako DJe a vyznavače beat boxu.

Velkým tahounem a hvězdou světa FMX je také Švéd Daniel Bodin. Mnohonásobný zlatý medailista zimních X Games a držitel mnoha rekordů a ocenění. V letošním roce například vybojoval na X Games zlatou medaili na sněžném skútru, a dokonce jako první jezdec na světě zvládl na tomto stroji dvojité salto vzad. Poprvé na sebe ve velké míře upozornil zhruba před 10 lety, kdy předvedl nejdelší salto vzad na světě, měřící neskutečných 45 metrů, které nikdo před ním nedokázal skočit. Svoji nezdolnost a sílu bojovat potvrdil i svým skvostným návratem po dlouhodobé rekonvalescenci, kdy už rok po zranění opět řádil na svém stroji.

Další hvězdou, která se v O2 areně představí, je Jason Cesco. Ten do Prahy přiletí z italských Dolomitů, kde žije v malé vesnici Laggio di Cadore. Nepřekvapí proto fakt, že Jason českým divákům rovněž předvede, co vše je možné provést na sněžném skútru. Jason měl od mala slabost pro motory. Když pak ve 14 letech dostal vlastní sněžný skútr a s otcem ho přestavěli na „malé monstrum“, se kterým bylo možné skákat a dělat naprosté šílenosti, bylo o Jasonově dalším osudu rozhodnuto. Jeho snem byl back flip, který po mnoha pokusech a usilovném tréningu a pilování nakonec dokázal na svém sněžném skútru skočit. V Itálii je jediným jezdcem, kterému se tento kousek podařilo předvést a na světě je pouze pár dalších, kteří ho také zvládnou.

Své extrémní výkony divákům v Praze představí také australský jezdec Ryan Brown nebo Francouz Brice Izzo, jehož pověstný shaolin flip mu zajistil bronz na X Games 2008 v Brazílii a na kontě má i mnoho dalších úspěchů.

Přijďte se podívat na neuvěřitelné výkony, při kterých se tají dech, v O2 areně vládne neopakovatelná atmosféra a jezdci každým dalším trikem dokazují, že nic není nemožné.

FMX Gladiator Games startují 4.11. v O2 areně již ve 14:30 speciální Pit party s možností nahlédnout do zákulisí a setkat se s jezdci. Samotná show pak odstartuje v 17:30. Vstupenky jsou stále ještě k dispozici v předprodejní síti Ticketportal.cz od 890 Kč, jejich zásoba se však rychle tenčí.

FMX Gladiator Games

Nejstarší freestyle motokrosová akce v Evropě, konající se každoročně během podzimu v Praze. Divákům nabízí ty nejlepší FMX triky hvězd světové freestyle motokrosové scény, adrenalinovou zábavu, elektrizující atmosféru i podívanou pro celou rodinu. Pro více informací navštivte webové stránky FMX Gladiator Games na http://www.fmxgladiatorgames.com.

O2 arena – 4. 11. 2017 – 17:30 – Českomoravská 17, Praha 9