Reportáž

Travise Pastranu, zřejmě nejslavnějšího FMX ridera, není třeba nějak dlouze představovat – každý, kdo se o freestyle motokros aspoň trochu někdy zajímal, jistě dobře ví, o koho jde. Nitro Circus ale zdaleka není jen o motorkách, létají zde vzduchem jezdci na BMX, kolečkových bruslích, koloběžkách…ale taky na lyžích, kajaku nebo třeba v barelu od whisky.

Mottem celé show je posouvání hranic. A v tomhle případě nejde jen o marketingové kecy, to, co zde účinkující předvádějí, opravdu občas hlava nebere a někdy máte pocit, že se v téhle show sešla banda sebevrahů, kterým nejde o nic jiného, než se s co největší parádou sprovodit ze světa. Tomu také odpovídá počet zranění, která bohužel k Nitro Circusu patří, takže nikdy není jasné, kdo z ansámblu přeruší nebo ukončí turné předčasně. Ovšem kolikrát ani těžké zranění nezabrání aktérům v pokračování – příkladem může být třeba Kanaďan Bruce Cook, který před pár lety po neúspěšném pokusu o dvojitý frontflip skončil s ochrnutou spodní částí těla na invalidním vozíku.

SMB_1718_logo

Nicméně ani tak vážný úraz mu nevzal chuť v adrenalinových sportech pokračovat, takže dnes jezdí v Nitro Circusu na speciálně upravené motorce a skáče s ní salto vzad. Musím říct, že šlo o jeden z vrcholů nedělního večera, vidět kluka, který má i s takovým handicapem ohromnou vůli něco dokázat, a celá aréna doslova řvala nadšením. Hodně emotivní byla i vzpomínka na člena týmu Erika Ronera, který zahynul vloni při seskoku padákem a pro jehož rodinu byl určen výdělek z prodeje reklamních předmětů Nitro Circusu.

SMB_1562_logo

Dalším vrcholem téměř tříhodinové show bylo salto vzad Cama Sinclaira. Což o to, tenhle trik skáče dnes kdekdo, ovšem Sinclair si k němu vybral z publika tři dobrovolníky, takže v sedle byli naráz čtyři lidé. Nevím, jestli šlo skutečně o diváky, nebo o členy cirkusu, ale to je nakonec jedno, před jejich odvahou klobouk dolů – já sám bych se účasti na téhle šílenosti rád vzdal. Sinclair skákal backflip ve čtyřech už podeváté a nikdy předtím se mu nepovedlo dopadnout tak, aby z toho nebyla tlama. A nevyšlo to ani tentokrát, přední kolo motorky dopadlo příliš kolmo, takže následovala kolosální držka, ze které naštěstí nebyl žádný vážný úraz. Naopak dalšímu dobrovolníkovi, který se účastnil tandemového salta na BMX, mohl po vydařeném triku spadnout kámen ze srdce.

SMB_1211_logo

Popsat celou tuhle show bod po bodu snad ani nelze a kolikrát bylo obtížné sledovat všechno, co se na ploše dělo, protože v jednom okamžiku skákali na své rampě jezdci FMX, zatímco na druhé se zároveň střídali rideři na BMX kolech, koloběžkách či kolečkových bruslích. Takže zmíním už jen duel „národních“ týmů FMX, českého a amerického, kdy český tým vedl jediný český účastník show, Petr „Pilník“ Pilát. A rozhodně nám neudělal ostudu. Vzhledem k tomu, že o vítězství rozhodoval aplaus diváků, můžete třikrát hádat, kdo zvítězil.

SMB_1400_logo

Nitro Circus je tedy za námi. Kdo zde byl, jistě nelitoval, protože šlo o podívanou, na kterou se nezapomíná a která patří ke světové špičce adrenalinové zábavy – akce střídala akci a na nudu nebyl čas. Na závěr musím ocenit i skvělou atmosféru, kterou Nitro Circusu můžou podobné podniky jen závidět (a na které měli velkou zásluhu mimo jiné i čeští moderátoři, už dlouho jsem neviděl tak profesionální práci – tleskám). Ač naše obecenstvo patří většinou mezi to rezervované, tentokrát se aréna otřásala v základech…tak, jak to má ve správném cirkusu být.

Pokračujte ve čtení na dalších kapitolách:

následující kapitola »Fotogalerie