Tchajwanská společnost Jarvish se vrhla na trh s chytrou přilbou X-AR. Že vám název společnosti něco říká? Určitě tedy znáte film Iron Man a jeho počítačovou asistentku, jež mu v obleku pomáhala. Přesně na takovém konceptu funguje i helma Jarvish X-AR.

Přilba obsahuje chytrou asistenci na rozhraní Amazon Alexa, díky které můžete přilbu hlasově ovládat, takže si s ní docela dobře popovídáte. K dispozici je také head-up displej na plexiskle samotné helmy, který vám zobrazuje rychlost, čas, ale například také informace o počasí nebo příchozí hovor. Nebudeme hodnotit, jak je to pro motorkáře bezpečné, v každém případě se jedná o technickou vychytávku, kterou není radno přehlížet, protože se s ní budeme setkávat čím dál častěji.

Jarvish X-AR je vybavena dvěma širokoúhlými kamerami, které mapují kompletní obraz kolem jezdce. Díky nim můžete během jízdy nahrávat a videa uložit na integrovanou paměť či paměťovou kartu. Záběr, který kamera natočí za řidičem, si může motorkář v reálném čase pouštět na displeji a využívat ho také jako zpětné zrcátko.

Helma toho nabízí spoustu, ale jako většina chytré techniky se musí nabíjet, tato navíc vydrží prozatím jen pár hodin v pohotovosti. Přesto se jedná o zajímavý kousek, který ale prozatím stojí v přepočtu asi 22 tisíc korun.

Podobně zajímavý pokus vyšel ze společnosti CrossHelmet, jež se začala prodávat v polovině minulého roku za cenu 1 749 dolarů, v přepočtu tedy bezmála 40 tisíc korun. CrossHelmet X1 sice nemá hlasového asistenta jako Jarvish, ale zvládne eliminovat hluk okolo jezdce za pomoci systému CrossSound Control. Reproduktory uvnitř helmy vytváří vlny, které míří proti ruchu zvenčí. Jezdec má pak větší klid třeba na telefonát nebo oblíbenou hudbu. Nechybí samozřejmě head-up displej.

Společnosti Jarvish ani CrossHelmet nejsou prvními, které přišly s chytrými helmami. První taková motorkářská helma se objevila už v roce 2015 a vyrobila ji americká společnost Sena. Jarvish a CrossHelmet jsou tedy spíše prvními skutečně dobře využitelnými helmami, které by mohly odstartovat revoluci chytrého příslušenství pro motorkáře.