Vyhněte se nejčastějším chybám

Každá nehoda, v níž figuruje motocykl, nemusí hned skončit tragédií. A to ani v případě, že na druhé straně srážky je osobní automobil. Přesto pamatujte na pár rad, kterými můžete nehodám předcházet.

  • Nejezděte příliš blízko. – Řidič může znervóznět a udělat neočekávaný manévr. Tak pozor, ať neskončíte v kufru.
  • Trénujte správné projetí zatáček. – Do zatáček najíždějte pod plynem, aby byla přední guma odlehčená. Natrénujte to, ať vám předek neujede a neskončíte na zemi.
  • Vypínejte blinkry. – Stalo se nám to všem už mockrát, ale nevypnutý blinkr může způsobit opravdu pořádný zmatek.
  • Nervozitu a strach nechte doma. – Strach či přehnaný respekt jsou špatně. Snadno pak uděláte chybu. Jezděte uvolněně a v pohodě. Pokud se na to necítíte, raději vůbec nevyjíždějte.
  • Pozor na rychlou jízdu. – Motorka symbolizuje rychlost a adrenalin. Na tom není nic špatného, jen nepřeceňujte svoje schopnosti, dodržujte pravidla a myslete na to, že v zatáčce může být štěrk, vysypaný náklaďák písku nebo zdechlý traktor.

Oprava škod z povinného ručení

Vždy buďte pojištění. Zákon ukládá motorkářům povinnost platit povinné ručení stejně jako řidičům osobních automobilů. Pojišťovny pamatují na to, že motorka bývá sezónní záležitostí, a proto nabízejí i sezónní povinné ručení. Z povinného ručení se v případě nehody platí škody na majetku druhých osob.

Co to znamená? V případě, že budete viníkem nehody vy, zaplatí vaše pojišťovna opravu na vozidle druhého účastníka. Pokud byste v celé situaci byli nevinně a váš stroj utrpěl vady na kráse, bude náklady platit z povinného ručení majitel auta. V každém případě vyjíždějte na silnici pouze s pojištěnou motorkou. V opačném případě si koledujete o pokutu. A vždy myslete na bezpečnost.